Raed Arafat, reacție după ce autoritățile au fost acuzate că au exagerat în cazul ciclonului Barbara: „Dacă noi n-am fi făcut nimic și chiar se întâmpla ceva, ar fi urlat că de ce n-am făcut nimic”

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), a venit cu explicații pentru cei care acuză autoritățile că au exagerat în privința puterii ciclonului Barbara.
Mircea Filipescu
08 oct. 2025, 17:40
Raed Arafat, reacție după ce autoritățile au fost acuzate că au exagerat în cazul ciclonului Barbara: „Dacă noi n-am fi făcut nimic și chiar se întâmpla ceva, ar fi urlat că de ce n-am făcut nimic”
Raed Arafat, explicații pentru cei care acuză autoritățile că au exagerat

Raed Arafat a răspuns că autoritățile reacționează în baza prognozelor făcute de cei de la ANM, care sunt cu adevărat niște profesioniști.

Citește și: Ploaia s-a transformat în lapoviţă şi ninsoare, stratul de zăpadă a crescut imediat la 30 cm, s-a închis Transfăgărăşanul! ANM a emis COD ROŞU la Constanţa

„Am primit ieri de la Centrul de Coordonare a Răspunsului la Urgență, de la Comisia Europeană – ERCC – un material de analiză care a pus România pe posibilitatea mare a unui impact major al ploilor care vor fi, deci nu doar ANM-ul nostru a văzut acest lucru, ci la nivel european.

N-a rămas decât să ne cerem scuze că n-a fost ceva foarte grav, dar asta normal că nu o facem, sau să ne cerem scuze de ce ne-am pregătit.

Aceleași persoane care acum urlă de ce s-a făcut ceva, dacă s-ar fi întâmplat ceva și noi n-am fi făcut ce trebuie, ar fi urlat ”de ce n-ați făcut ceva?”. Asta e situația cu natura, cu vremea, nu poți s-o interpretezi precis, dar de când s-a cod roșu, noi suntem obligați să ne pregătim și reacționăm preventiv.

Și nici codul portocaliu nu e ușor și are aspecte de risc și de periculozitate și am văzut situații cu decese sub cod portocaliu, deci nu putem să ne jucăm”, a afirmat Raed Arafat la B1 TV.

Citește și: Raed Arafat contestă postările care minimalizează codul roșu de ploi: „Situațiile grave pot apărea în orice moment”

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Percheziții acasă la Cristian Pomohaci! Este suspectat de viol asupra unui minor
Fanatik.ro
Cine este patronul din fotbal, cu o avere de 7 miliarde de euro, dispus să plătească taxa de tranzit prin Strâmtoarea Ormuz, cerută de Iran
Capital.ro
RCA 2026. Șoferii care pot obține reduceri de până la 50% la asigurarea mașinii. Ce trebuie să faceți când încheiați polița
Playtech.ro
Admiterea la liceele tehnologice se schimbă din 2026. Ce riscă elevii care nu dau Evaluarea Națională
Adevarul
„Medicamentul” din farfurie gătit în numai 40 de minute și cu un gust incredibil. Secretele „bucătăriei săracului”
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cel puțin 21 de persoane și-au pierdut viața în urma unui foc puternic la un hotel din New Delhi
iamsport.ro
Nuțu Cămătaru, 2.000.000 de euro pentru apropiatul lui Gigi Becali! A fost interceptat: ”«Am greșit, data viitoare dau la altul»”
MediaFlux
Vești bune pentru milioanele de români cu pensii private! Bani mai mulți în buzunar pentru Pilonul 2
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți