Rafinăria Petrobrazi a devenit principala sursă de benzină a Ucrainei

Pentru al treilea an la rând, România s-a menținut în 2024 ca principal furnizor de benzină al Ucrainei, rafinăria Petrobrazi a OMV Petrom continuând să fie sursa dominantă de alimentare a pieței ucrainene
Alina Costache
27 feb. 2025, 11:13
Rafinăria Petrobrazi a devenit principala sursă de benzină a Ucrainei

România a fost și în 2024 cel mai important furnizor de benzină al Ucrainei, rafinăria Petrobrazi continuând să fie principala sursa de alimentare a Kievului. Proprietarul acesteia, OMV Petrom, și-a majorat cu aproape 40% cantitățile livrate Kievului de la 206 mii tone în 2023 la 283 mii tone în 2024, conform unei analize Profit.ro.

Citește și: Exproprierea combinatului Viromet, blocată de instanță. Viitoarea fabrică de muniție a gigantului Rheinmetall, oprită

Pentru al treilea an consecutiv, România a rămas principala țară care a furnizat anul trecut benzină Kievului, cu o cantitate totală de 307 mii tone (o pătrime din importurile ucrainene, din care un procent de 92% a fost livrat de OMV Petrom), urmată de Polonia, cu 276 mii tone (din care 87% – PNK Orlen).

Potrivit directorului Grupului de consultanță ucrainean A-95, Serghei Kuyun, creșterea volumelor exportate de OMV Petrom, în pofida condițiilor de piață dificile, nu s-a produs de la sine, ci este rezultatul muncii extrem de eficiente a echipei de trading a companiei românești. „OMV Petrom a demonstrat un stil de afaceri neortodox, complet necaracteristic marilor companii, tranzacțiile putând fi încheiate literalmente într-o singură zi”, a explicat expertul A-95.

Citește și: În ce stadiu este Autostrada Moldovei. Umbrărescu a adus aproape 500 muncitori pe șantierul dintre Bacău și Pașcani

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Ce surpriză! Omul cheie la ultimele două titluri ale FCSB, dorit de o rivală: „Am avut ofertă din SuperLiga!”. Exclusiv
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de terenuri! Sancțiuni între 1.000 și 5.000 de lei din cauza ambroziei
Playtech.ro
Stațiunea uitată de pe litoralul românesc unde prețurile sunt încă surprinzător de mici. Plajele sunt aerisite
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Se schimbă vremea în România. Meteorologii anunță temperaturi de până la 25 de grade, dar vor reveni ploile şi grindina
iamsport.ro
Una dintre cele mai mari sportive române îl atacă frontal pe Bogdan Matei de la ANS: "Suntem sătui să fim umiliți!"
MediaFlux
Răsturnare de situație după demiterea Guvernului Bolojan. Sondaj CURS cu partidele preferate de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi