Raid al aviaţiei ruse, în Siria. Un spital de campanie a fost bombardat. Bilanţul este de 13 morţi

Cel puțin 13 de persoane au fost ucise într-un raid al aviației ruse care a lovit un spital de campanie din nord-vestul Siriei, a anunțat miercuri Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO).
Romania TV
21 oct. 2015, 17:28
Raid al aviaţiei ruse, în Siria. Un spital de campanie a fost bombardat. Bilanţul este de 13 morţi

Raidul a avut loc în localitatea Sarmine, iar printre persoanele ucise se numără şi un kinetoterapeut, un gardian şi un membru al apărării civile.

Situată în provincia Idleb, clinica a fost ‘deteriorată considerabil’ de loviturile aeriene, a confirmat un angajat al Syrian-American Medical Society (SAMS), care administrează spitalul de campanie.

‘Marți, o structură a SAMS în apropiere de Sarmine, la Idleb, a fost atinsă de o lovitură aeriană. Conform primelor informații de pe teren, am pierdut doi angajați ai spitalului, un kinetoterapeut și un infirmier’, a afirmat angajatul sub rezerva anonimatului, fără a preciza dacă loviturile au fost lansate de avioane rusești.

Ministerul rus al Apărării a anunțat miercuri că a lansat raiduri asupra Sarmine, însă nu a menționat și dacă spitalul a fost atins.

Aviația rusă a efectuat, de la începutul intervenției militare în Siria pe 30 septembrie, peste 500 de raiduri în care au fost ucise peste 370 de persoane, dintre care cel puțin 127 sunt civili, potrivit OSDO.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Ce s-a ales de tânăra care a intrat în costum de baie pe teren la finala Champions League din 2019. Din ce face bani astăzi, surpriză totală
Capital.ro
A murit cea mai iubită actriță și cântăreață. A fost una dintre cele mai originale și rafinate artiste
Playtech.ro
De ce trebuie păstrați fluturașii de salariu. Situația în care devin esențiali
Adevarul
Cât de gravă e în realitate situația economiei României. Dezvăluirea unui analist despre criza cu care ne confruntăm
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România! Zona în care România s-a cutremurat
iamsport.ro
Atac ”incriminant” la adresa lui Hagi! De ce nu ar trebui să preia ”Regele” naționala: ”Știu ce făcea cu colegii de generație! Va fi foarte rău dacă vine”
MediaFlux
Lapoviță și ninsoare în mai multe zone din România, dar și depuneri de polei. Vremea se răcește în continuare, anunță ANM
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume