Ramona Mănescu, acuzată de legături cu mafia imobiliară. Ea deţine un loc de casă în Cotroceni care nu apare în declaraţia sa de avere

O nouă ancheta Rise Project o are drept personaj central pe eurodeputata liberală Ramona Manescu. Jurnalistii de la Rise Project scriu despre afacerile acesteia și despre legăturile cu mafia imobiliară. Folosindu-se de interpuși, Ramona Mănescu e acuzată că a manevrat terenuri în valoare de milioane de euro. Mănescu este proprietara unui loc de casă în cartierul Cotroceni, care nu apare în declarația sa de avere.
Romania TV
13 iul. 2017, 15:22
Ramona Mănescu, acuzată de legături cu mafia imobiliară. Ea deţine un loc de casă în Cotroceni care nu apare în declaraţia sa de avere

Rise Project scrie că valoarea terenului era in 2008 de 625.000 de euro și că el a fost preluat cu ajutorul unui interpus, printr-o tranzacție fantomă. Terenul fusese retrocedat unei septuagenare, cu doar o lună în urmă, de primarul general Adriean Videanu. Beneficiară a deciziei semnate de Videanu, bătrâna a lăsat să treacă numai o lună de la restituire și a vândut terenul, mai departe, unui bărbat din Constanța în vârsta de 60 de ani. Bărbatul, pe numele său Mihai Bolboceanu, este tatăl Ramonei Mănescu. El nu a deținut nicio afacere în viața lui, dar prin mâinile lui, între 2005 și 2008, au trecut terenuri retrocedate din București în valoare de 4 milioane de euro. Totul, în conditiile in care tatăl Ramonei Mănescu n-avea bani proprii nici ca să își cumpere o Dacie. În arhiva garanțiilor mobiliare, ținută de Ministerul Justiției, se păstrează mențiunea unui credit de 5.000 de euro, pe care Bolboceanu l-a luat de la BRD, în mai 2005, ca să-și achiziționeze un Logan.

La data la care a fost implicată în această tranzacție subterană, Ramona Mănescu avea 35 de ani și tocmai se instalase în băncile Parlamentului de la Bruxelles.

Mai mult de atât, eurodeputata este acuzată că ar fi fost implicată şi în retrocedarea altor terenuri, în valoare de 4 milioane de euro. Este vorba de nouă terenuri care au fost retrocedate în Bucureşti pe care ar fi pus mâna europarlamentarul român. În perioada 2005-2007, Ramona Mănescu a fost implicată prin intermediul tatălui său, scriu cei de la Rise Project, în preluarea drepturilor succesorale a şapte terenuri de pe urma cărora ar fi câştigat peste 2 milioane de euro. 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi