Rapid va avea un nou PATRON. Cine va prelua 50 la sută din ACŢIUNI

Daniel Tudorache, primarul Sectorului 1, a anunţat că din vara acestui an, odată cu promovarea în Liga 2, un om de afaceri important va prelua 50% din acţiunile clubului de fotbal Rapid.
Filip Stan
05 apr. 2019, 14:54
Rapid va avea un nou PATRON. Cine va prelua 50 la sută din ACŢIUNI

Astfel, acesta ar fi al doilea investitor al clubului după omul de afaceri Victor Angelescu. În prezent, acţionariatul clubului FC Rapid este următorul: 40% – Victor Angelescu prin Casazela Holding Company; 33,33% – Asociaţia Club Sportiv Academia Rapid Bucureşti 1923; 26,67% – Ovidiu Burcă.

RAPID, finanţat printr-un OFFSHORE înregistrat în Cipru. SURPRIZĂ URIAŞĂ: cine sunt acţionarii clubului din Giuleşti

„Cu siguranţă va mai veni un acţionar la Rapid. Domnul Angelescu are 40% acum. O să îl cunoască toată lumea pe noul investitor la momentul respectiv. El va veni din Liga a II-a, iar cu siguranţă Rapid va fi la vară în Liga a II-a. Eu îl cunosc foarte bine, e un important om de afaceri, un importator de maşini ca să spun şi asta. Nu a mai avut legătură cu fotbalul. El va avea 50% dintre acţiuni”, a afirmat Daniel Tudorache.

Întrebat dacă Primăria Sectorului 1 va intra în cele din urmă în acţionariatul grupării giuleştene, Tudorache a răspuns: „Primăria Sectorului 1 nu a intrat şi nu va intra în acţionariatul clubului Rapid. Au fost unele discuţii, dar am primit un feedback de la cetăţeni că ar fi bine să nu folosim bani publici la un club de fotbal. Noi oricum nu am folosit până acum niciun leu din bani publici în activitatea echipei Rapid. Dar noi avem alte posibilităţi de a sprijini clubul”.

Lovitură TERIBILĂ pentru RAPID. Decizie ŞOC luată de Comitetul Executiv al FRF

Daniel Tudorache a menţionat că a discutat cu ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, şi cu primarul Capitalei, Gabriela Firea, pentru ca baza sportivă Pro Rapid să fie trecută la Primăria Sectorului 1 până la 1 iunie, pentru ca echipa de fotbal să poată începe acolo antrenamentele.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Atacantul intrat pe lista FCSB este un brazilian de 26 de ani. La mijloc sunt 400.000 de euro! Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă banii în România. Schimbare istorică a bancnotelor de la 1 februarie 2026. E o premieră în ultimii 25 de ani
Playtech.ro
Vine gerul extrem în România! Temperaturile ajung la -20 de grade, viscolul pune stăpânire peste România
Adevarul
Cum poți afla dacă ai radon în casă. Harta zonelor sensibile și riscurile gazului radioactiv
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo a numit fotbalistul ”cu 100 de clase” peste el: ”Nu se apropia nimeni de minge!”
MediaFlux
ANAF pregătește controale majore la persoanele fizice în următoarea perioadă. Șeful Fiscului a confirmat: Nu facem control pe rude
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil