Raport INSP: 75% dintre infectări și 92% dintre decesele COVID de săptămâna trecută, la persoane nevaccinate!

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a anunţat, miercuri, că 74.7% dintre infectările cu coronavirus și 92% dintre decesele COVID înregistrate săptămâna trecută în România au fost la persoane nevaccinate.
Filip Stan
29 sept. 2021, 20:05
Raport INSP: 75% dintre infectări și 92% dintre decesele COVID de săptămâna trecută, la persoane nevaccinate!

Raport INSP: 75% dintre infectări și 92% dintre decesele COVID de săptămâna trecută, la persoane nevaccinate! În săptămâna 20 – 26 septembrie, 38.9% din totalul cazurilor s-au înregistrat în București, Timiș, Cluj, Ilfov și Iași, iar 26% din totalul deceselor au fost înregistrate în Suceava, Bacău, București, Bistrița-Năsăud și Prahova.

Raport INSP: 75% dintre infectări și 92% dintre decesele COVID de săptămâna trecută, la persoane nevaccinate!

De la începutul pandemiei până în prezent:

  • 1 din 77 din totalul cazurilor a fost înregistrat la personal medical.
  • 85.8% din totalul deceselor au fost la persoane peste 60 ani iar 57.7% din decese au fost la bărbați.
  • 94.5% din persoanele decedate aveau cel puțin o comorbiditate asociată.

Bilanț vaccinare 29 septembrie. A crescut numărul persoanelor imunizate. Câți români au primit a treia doză

Săptămâna trecută au fost realizate cele mai multe teste pentru COVID de la începutul pandemiei, peste 300.000, însă și rata de pozitivare a acestora a crescut la peste 12%.

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat miercuri 10.826 de cazuri noi de infectare cu virusul SAR-COV 2 în ultimele 24 de ore în România. La ATI sunt internaţi 1320 de pacienţi cu forma grave COVID-19. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.742. Din totalul pacienților internați, 310 sunt minori, 290 fiind internați în secții și 20 la ATI.

Raport saptamanal

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Gigi Becali a dezvăluit totul despre transferul lui Joao Paulo la FCSB: „A fost totul secret până a aflat Fanatik-ul”. Ce salariu va avea. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă banii în România. Schimbare istorică a bancnotelor de la 1 februarie 2026. E o premieră în ultimii 25 de ani
Playtech.ro
Avertismentul lui Titi Aur despre încălzirea motorului pe timp de iarnă. Ce faci ca să-i prelungești viața și să nu ajungi în service
Adevarul
Cum poți afla dacă ai radon în casă. Harta zonelor sensibile și riscurile gazului radioactiv
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo a numit fotbalistul ”cu 100 de clase” peste el: ”Nu se apropia nimeni de minge!”
MediaFlux
Copilul de 13 ani implicat în crima de le Cenei a început să colaboreze cu anchetatorii. Și-a mărturisit crima cu o „seninătate” care i-a șocat pe specialiști
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil