RAPORT MAI: În 2011 au fost arestaţi de trei ori mai mulţi poliţişti corupţi faţă de 2010

Numărul angajaţilor din Ministerul Administraţiei şi Internelor arestaţi preventiv a fost cu 256% mai mare în 2011 faţă de anul anterior, a declarat ministrul Traian Igaş, la bilanţul DGA pe anul 2011, el apreciind că cifrele denotă eficienţa Direcţiei, nu o creştere a corupţiei la nivelul MAI.
Romania TV
31 ian. 2012, 14:04
RAPORT MAI: În 2011 au fost arestaţi de trei ori mai mulţi poliţişti corupţi faţă de 2010

Ministrul Administraţiei şi Internelor Traian Igaş a participat marţi la prezentarea bilanţului pe anul 2011 al Direcţiei Generale Anticorupţie, ministrul spunând că cifrele arată eficienţa DGA mai degrabă decât o creştere a fenomenului corupţiei.

„N-aş vrea să se reţină că a crescut corupţia în minister, ci că instituţia îşi face treaba. Ar fi necesar ca şi celelalte ministere să deţină o asemenea instituţie aşa cum avem la minister, Direcţia Generală Anticorupţie. Sunt foarte multe probleme legate de comportamentul funcţionarului public, dar şi legate de cetăţeni care s-au obişnuit în 20 de ani de democraţie să negocieze legea. Legea nu se negociază”, a declarat Traian Igaş.

Chestorul Jenică Arion Ţigănaşu, şeful DGA, a declarat că din bilanţul instituţiei realizat pe 2011 reiese că Direcţia Generală Anticorupţie s-a maturizat.

„Am realizat lucruri bune care au determinat combaterea cu mai multă fermitate a fenomenului corupţie. Pentru anul pe care l-am început ne focalizăm eforturile în principal pe prevenirea faptelor de corupţie. Am identificat zonele vulnerabile ale MAI, ne concentrăm eforturile pe aceste zone”, a declarat chestorul Jenică Arion Ţigănaşu.

Şeful DGA a sublinit că majorarea cu 256% a personalului MAI arestat preventiv este legată şi de amplele acţiuni de combatere a corupţie care au avut loc la poliţia de frontieră şi la vămi în 2011.

Potrivit bilanţului pe 2011 al DGA au fost efectuate cercetări cu privire la 5.222 de persoane, însemnând cu 39% mai multe decât în 2010, dintre care 2.314 lucrători ai Ministerului Administraţiei şi Internelor, cu 40% mai mult decât în 2010.

În anul 2011, din cele 1.947 de persoane învinuite, cu 30% mai mult decât în 2010, 533 provin din cadrul ministerului, dintre care 50 aveau funcţii de conducere, iar 483 funcţii de execuţie.

Potrivit DGA, în perioada de referinţă au fost inculpate 1.128 de persoane, cu 60% mai mult decât în 2010, dintre care 399 sunt lucrători ai MAI, 88% mai mulţi decât în 2010. Dintre aceste 399 de persoane, 33 au funcţii de conducere, iar 366 funcţii de execuţie.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
La 28 de ani, Aryna Sabalenka a făcut anunțul, după ce și-a îndeplinit marele vis: ”Mi-a schimbat viața”
Capital.ro
Adrian Negrescu: Legea salarizării este necesară, dar a fost făcută „parcă cu ChatGPT”. Economistul avertizează asupra riscurilor
Playtech.ro
Unde vor învăța din toamnă elevii cu media 10 la Evaluarea Națională. Ce licee au ales cei mai buni candidați din țară
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în Tulcea! Cetățenii sunt avertizați asupra unor posibile căderi de obiecte din aer: „Adăpostiți-vă în beciuri”
iamsport.ro
Giovanni Becali l-a enervat la culme pe Costin Ștucan: ”Bă, dar ești chiar ultimul om?”
MediaFlux
Rusia ajută Iranul în războiul împotri va SUA. Atacurile Teheranului asupra unor instalații CIA ridică semne de întrebare (Reuters)
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România