RAPORT ONU îngrijorător: Fenomene extreme şi nivel record al mărilor

Anul 2013 a fost marcat de fenomene extreme, după cum a dovedit recentul taifun Haynan, precum şi de un nivel record al mărilor, a anunțat miercuri ONU.  
Iulian Tudor
13 nov. 2013, 14:07
RAPORT ONU îngrijorător: Fenomene extreme şi nivel record al mărilor

Potrivit cifrelor provizorii (cele definitive sunt prevăzute pentru martie 2014) difuzate miercuri de Organizația Meteorologică Mondială (OMM, agenție specializată a ONU), 2013 este pe punctul de a deveni unul din cei zece ani cei mai călduroși de la debutul statisticilor moderne în 1850, scrie Agerpres.

„Nivelul mediu al mării a atins un nou record în martie 2013”, afirmă experții. „Acest nivel a crescut într-un ritm mediu de 3,3 milimetri pe an /…/, ceea ce este aproape de ritmul de circa 3 milimetri pe an constatat în deceniul 2001-2010 și care corespunde dublului celui înregistrat în sec. al XX-lea, de 1,6 milimetri pe an”, au precizat experții.

Primele nouă luni din 2013 se situează, la egalitate cu 2003, pe locul al șaptelea al celor mai călduroși ani de până acum.

Majoritatea regiunilor au cunoscut temperaturi mai mari decât cea medie, îndeosebi Australia, nordul Americii de Nord, nord-estul Americii de Sud, Africa de Nord și o mare parte din Eurasia.

Perioada ianuarie-septembrie 2013 a fost mai caldă decât cea corespunzătoare din 2011 și 2012, când fenomenul climatic La Nińa a provocat o răcire.

„Nivelul mării va crește în continuare din cauza topirii unor calote glaciare și a unor ghețari. Peste 90 % din căldura suplimentară provenită din gazele cu efect de seră este absorbită de oceane, care continuă să se încălzească și să se dilate de sute de ani”, a declarat secretarul general al OMM, Michel Jarraud.

Or, nivelurile de dioxid de carbon și alte gaze cu efect de seră conținute în atmosferă la nivel mondial au atins noi vârfuri în 2012 și ne așteptăm să ajungă la cote fără precedent din nou în 2013. Aceasta înseamnă că vom avea parte de un viitor mai cald, a subliniat Jarraud.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Soluția prin care România ar deveni o adevărată forță în fotbalul mondial. Pașii simpli care ar duce performanțe uriașe, planul lui Mitică Dragomir
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 8 iulie. Cât costă cea mai ieftină benzină în România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
De ce este Nicușor Dan la Summitul NATO de la Ankara și ce poate obține România. Miza uriașă de la Marea Neagră
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Timiș! Un bărbat a ajuns de urgență la spital, după impactul dintre un autoturism și un autotren
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Mai mulți bani la pensie. Cât se va plăti din luna iunie 2026
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?