Rareş Bogdan, reacţie după scenariul în care ar candida la prezidenţiale: PNL are un candidat foarte puternic

Un posibil scenariu în care președintele Klaus Iohannis ar fi ales să devină noul președinte al Consiliului European în locul lui Donald Tusk ridică întrebarea candidatului dreptei. Rareș Bogdan a comentat la România TV speculaţiile potrivit cărora el ar el ar fi favorit să candideze la alegerile prezidențiale din partea PNL în detrimentul lui Orban.
Romania TV
15 iun. 2019, 19:20
Rareş Bogdan, reacţie după scenariul în care ar candida la prezidenţiale: PNL are un candidat foarte puternic

În cazul în care Klaus Iohannis ar fi ales să îi ia locul lui Donald Tusk, așa cum indică jurnaliștii de la Financial Times, atunci la alegerile prezidențiale din România ar trebui să fie un alt candidat care să îl înlocuiască. Un asemenea scenariu al bulversa viața politică din România.

Rareș Bogdan spune că nu se pune problema să candideze și s-a arătat convins că președintele Klaus Iohannis va dori să își continue mandatul de președinte.

„PNL are un candidat foarte puternic. Este vorba despre actualul și viitorul președinte Klaus Iohannis. Nu se pune problema ca el să părăsească România. Va rămâne la Cotroceni până în noiembrie iar din noiembrie va fi tot la Cotroceni”, a precizat Rareș Bogdan la România TV.

PNL nu se gândește la alt candidat în afară de Iohannis

Rugat să analizeze un scenariu ipotetic în care Klaus Iohannis se va duce la Bruxelles, PNL nu ar mai avea candidat și dacă ar da curs unei asemenea propuneri, Rareș Bogdan a adăugat:

„În acest caz, în cazul extrem în care 1% președintele Iohannis ar da curs acestei posibilități atunci lucrurile devin extrem de complicate pentru PNL care nici măcar nu se gândește la susținerea unui alt candidat. În acest moment nu cred că niciun membru PNL sau o altă personalitate l-ar putea înlocui pe președintele Klaus Iohannis. (…) Repet, din punctul meu de vedere cea mai bună soluție pentru următorii cinci ani, nu doar pentru PNL cât și pentru România, este indiscutabil actualul președinte Klaus Iohannis”, a mai precizat Rareș Bogdan la România TV.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Meteorologii anunță vortex polar în România! Cât de mult vor scădea temperaturile în săptămânile următoare
Fanatik.ro
Cine sunt cei 7 morți din accidentul tragic care s-a produs în apropiere de Lugoj. Microbuzul se îndrepta spre Franța pentru meciul echipei lui Răzvan Lucescu. Update exclusiv
Capital.ro
Plata întreținerii prin transfer bancar sau numerar. Regulă la bloc pentru proprietari. Administratorul nu poate elibera chitanța în acest caz
Playtech.ro
Ce urmează după episodul de ger extrem. Vreme atipică la început de februarie, ANM schimbă prognoza
Adevarul
Trei soldați ruși s-au predat în fața unui robot de luptă ucrainean. Videoclipul a devenit viral pe internet
wowbiz.ro
„O să mai omor o dată” Minorul de 13 ani a promis o nouă crimă?! Diana Șoșoacă a făcut dezvăluiri șocante: „Trebuie preîntâmpinat un alt omor”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Îndrăgitul artist român a murit! Din păcate, a suf... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bombă! Tatăl unui jucător al lui Dinamo a fost reținut de procurori. Este acuzat de fapte grave
MediaFlux
EXCLUSIV Cristi Borcea se apără după ce a fost acuzat că a dat în judecată poliția pentru o amendă de circulație: Nu este vorba despre mine, este o omonimie
stirilekanald.ro
VIDEO UPDATE Momentul accidentului cumplit din Timiș, în care 7 bărbați au murit. Alte 3 persoane au fost rănite grav
Top 5 sloturi Yggdrasil