Rareş Bogdan aruncă bomba: PNL anunţă pe 9 decembrie numele noului premier. Liberalii vor avea 10-11 ministere din 18

Prim vice-preşedintele PNL a făcut declaraţii explozive marţi seară. Liberalul susţine că numele candidatului PNL la funcţia de premier va fi anunţat miercuri seară, 9 decembrie, după ce, în cursul zilei, vor fi discutate în partid cele patru propuneri.
Alina Costache
08 dec. 2020, 22:25
Rareş Bogdan aruncă bomba: PNL anunţă pe 9 decembrie numele noului premier. Liberalii vor avea 10-11 ministere din 18

Rareş Bogdan susţine, de asemenea, că PNL va avea 10 sau 11 ministere din totalul de 18 ministere. Restul ar reveni partidelor partenere care ar ajuta PNL să creeze majoritatea parlamentară.

Rareş Bogdan aruncă bomba: Liberalii vor avea 10-11 ministere din 18. Anunţul făcut de liberali

„Va fi o discuţie în jurul prânzului, pe propuneri. Decizia va fi anunţată seara, în jurul orelor 19-20. Sunt patru propuneri. Nu există avantaj în faţa celorlaţi. Singurul avantaj îl are preşedintele Iohannis, pentru că el are ultimul cuvânt.

Noi facem propunerile iar domnia sa va alege nominalizarea, pentru că trebuie (noul premier) să fie într-un parteneriat cu preşedintele şi cu PNL şi într-o colaborare permanentă cu URSPLUS şi UDMR.

Nu pot să vă spun nume. Pe dl. Ciucă vi l-am spus pentru că este premier în exerciţiu.”, a spus liberalul.

Ce spune europarlamentarul PNL, despre numele lui Eduard Hellvig ca propunere pentru şef al Guvernului

Eduard Hellvig a reuşit o performanţă uluitoare, a dus independenţa SRI într-o zonă reală. Cred că are un mandat extrem de performant, a avut un rol-cheie în reformarea celui mai mare serviciu de informaţii din România. Faptul că a reuşit să scoată orice influenţă, a oricărei Direcţii de intelligence (informaţii, n.r.) din zona de Justiţie îl va pune pe locul său în istorie. Face o treabă foarte bună, de ce vreţi să-l luaţi de acolo?”, le-a răspuns Bogdan cu ironie ziariştilor care au evocat numele şefului SRI.

Rareș Bogdan, prim-vicepreședinte PNL, a precizat că până la Crăciun vom avea un nou guvern, făcând publică și majoritatea formată.

Avem o majoritate de 244 de deputați și senatori, cu 16 minorități, aceasta rezultată din colaborarea PNL, USR PLUS și UDMR. PSD-ul nu intră în discuție. Sunt optimist și consider că până la Crăciun sau cel mai târziu, până la Revelion, vom avea un nou Guvern”, a declarat Bogdan.

Citeşte şi: ULTIMA ORĂ! Şedinţă de urgenţă la PNL. Se discută strategia negocierilor pentru noul guvern

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care a ajuns Novak Djokovic. Locul e supranumit raiul milionarilor din tenis
Capital.ro
Legăturile din spatele ascensiunii lui Călin Georgescu. Tudor Păcuraru dezvăluie legăturile obscure, finanțările externe și pericolele politice
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ora 18:00 pentru a menține căldura în casă toată seara. Așa reduci factura la încălzire
Adevarul
Cum arată din dronă lotul autostrăzii A7 care se deschide azi complet traficului
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
O fetiță de 6 ani și-a pierdut viața după ce i s-a scos un dinte de lapte, la dentist. Altă copilă tratată la același cabinet a ajuns în stare gravă la spital
iamsport.ro
BREAKING | Un nou transfer la FCSB! Gigi Becali l-a convins pe jucătorul plecat din SuperLiga cu mare scandal
MediaFlux
Brazi cu prețuri între 17 și 39 de lei. Romsilva scoate la vânzare peste 16.000 de pomi
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne