Rareş Bogdan, despre premierul propus de liberali: „PNL merge la Cotroceni cu mandatul Ludovic Orban”

PNL a anunţat că va merge miercuri, la Palatul Cotroceni, pentru a-l susţine din nou pe Ludovic Orban pentru funcţia de premier. Liderul liberal a fost desemnat ca urmare a votului din Consiliul Naţional al partidului, a anunţat europarlamentarul Rareş Bogdan.
Romania TV
26 feb. 2020, 10:32
Rareş Bogdan, despre premierul propus de liberali:

„Avem totală încredere în preşedintele Iohannis. Avem un parteneriat cu domnia sa şi vom merge exact pe propunerea făcută de preşedintele Iohannis. Deocamdată, paşii sunt simpli: Ludovic Orban este premierul votat în Consiliul Naţional al PNL, deci PNL merge cu mandatul Ludovic Orban. Sigur că preşedintele României, în care avem totală încredere, are construiţi la rândul său nişte paşi. Vom vedea care sunt paşii aceştia. Dacă nu va fi Ludovic Orban, va fi un om din interior”, a declarat Rareş Bogdan înaintea Biroului Executiv al PNL, conform Agerpres.

Întrebat dacă Nicolae Ciucă, ministrul interimar al Apărării, ar putea fi o variantă pentru postul de premier, prim vicepreşedintele PNL a spus că îl simpatizează foarte mult şi că a fost „singurul jurnalist, cu tot respectul pentru voi, care l-a apărat cu pieptul aproape dezvelit când era atacat din toate punctele de vedere”.

Cât despre posibilitatea ca Bogdan Aurescu, ministrul interimar al Apărării, să fie numit premier, Rareş Bogdan a afirmat că îşi doreşte „să fie un om în care PNL să aibă toată încrederea şi în care premierul României să aibă toată încrederea”.

Rareş Bogdan a adăugat că „propunerea trebuie să fie foarte simplă”.

„Este votat de Consiliul Naţional, este acceptată de partid, propunerea e clară – este Ludovic Orban. Sigur, avem o problemă în care CCR a dat, prima dată în istoria României, o hotărâre bazată pe analiză politică. Am văzut că domnii constituţionalişti mai nou sunt analişti politici. (…) Eu zic să-şi dea roba jos dacă vor să facă analiză politică şi să încerce, pe baza unor declaraţii, să dea hotărâri de Curte. S-au văzut multe în România, astfel de aberaţii niciodată până acum. Deci, noi intrăm în Biroul Executiv, de acolo colegii mei, în frunte cu premierul, vor merge la CSAT, pentru că e important să guvernăm România în continuare. Există o responsabilitate serioasă, mai ales cu ce se întâmplă în jurul României în acest moment. Oricum, colegii mei dau dovadă de foarte mult pragmatism şi foarte multă pricepere în a ţine sub control până la această oră tot ceea ce înseamnă intrările în ţară şi o eventuală infectare cu coronavirus”, a menţionat europarlamentarul.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, consultări cu partidele la Cotroceni după ce Orban şi-a depus mandatul. Noul premier va fi anunţat miercuri seară

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Facturile la apă caldă în București, calculate în Internet Explorer. CMTEB nu are bani de un sistem informatic nou, dar dă 1 milion de lei pe apă minerală
Capital.ro
Se suspendă plata pensiei. Termen limită pentru mii de pensionari români. Certificatul trebuie trimis săptămâna aceasta
Playtech.ro
Închiderea balcoanelor de la parter. Reguli de care să ţii cont în 2026
Adevarul
Ipoteză șocantă în cazul copilului căzut de la etajul 9: ce au observat vecinii înainte de moartea băiețelului de 5 ani
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj