Rareş Bogdan, MESAJ DUR pentru ministrul Muncii: „Violeta să se comporte ca un stăpân, nu ca o slugă. Să fie puternică”

Rareș Bogdan a declarat la Realitatea Plus că, după 2 iunie, o să se ducă în Germania împreună cu Dan Motreanu, Gheorghe Falcă și Cristian Bușoi, pentru a inspecta de la fața locului condiţiile de muncă ale românilor ajunşi acolo pentru o viaţă mai bună.
Romania TV
19 mai 2020, 13:00
Rareş Bogdan, MESAJ DUR pentru ministrul Muncii:

„Trebuia negociat de statul român ca deplasarea să se facă cu avioanele Tarom, care stau la sol”, şi-a început europarlamentarul Rareș Bogdan discursul.

„Eu vin cu o noua solicitare publica. Vreau sa stiu cine sunt companiile din Romania care au facut selectia muncitorilor. Cine sunt cei care au adunat oameniii, cei care au facut contractele cu oamenii si cei care i-au dus in Germania. Vreau controale pe aceste companii, pe acesti jepcari, le-au tinut pasapoartele, nu le-au dat banii, le-au luat 280 de euro pe zbor doar pe dus, bani care sunt retrasi din primul salariu. Vreau sa stiu de ce contractele pe care le-a semnat aceste romani nu sunt respectate. Au semnat pe ora, ei primesc bani pe kilogram cules. Cineva trebuie sa plateasca pentru aceste lucruri. Au semnat ca primesc 14 euro si primesc 8 euro/ora”, a mai spus Rareș Bogdan.

Prim-vicepreședintele PNL i-a transmis ministrului Muncii să nu fie „slugă”.

„Ce se intampla este o rusine. Am cerut sa merg in Germania, nu mi s-a permis. Dupa 2 iunie cu Motreanu, Falca si Busoi ma voi deplasa sa vad ce se intampla. Statul trebuie sa dea cu pumnul in masa. Nu trebuie sa stai ca ghiocelul, cu capul plecat. O rog pe Violeta (Violeta Alexandru, ministru Muncii, aflată în Germania, n.red.) cu colegialitate, sa depaseasca gardul, ca s-ar putea sa gaseasca leopardul dupa gard. Sa nu se duca doar acolo unde este dusa. Or sa incerce sa o duca in locurile unde conditiile de munca sunt bune. Sa stea Violeta in Germania pana rezolva problema. Nici sa nu le zambeasca, sa nu fie draguta, e reprezentatul Guvernului unei tari care reprezinta ceva in Europa. Ei ne-au cerut ajutorul. Violeta sa se poarte ca un stapan, nu ca o sluga, sa fie puternica, sa intelega ca daca e puternica si isi sustine punctul de vedere esti respectat. Violeta sa nu lase sa fim umiliti. Intreaga Romanie este umilita, nu doar cei de la munca”, a declarat Rareș Bogdan.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, două şedinţe de urgenţă pe tema coronavirus. Preşedintele i-a chemat pe miniştri la Cotroceni

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Ce avere are, de fapt, Floyd Mayweather. Deși se afișază ca un milionar, adevărul ar fi altul
Capital.ro
România e în doliu, a murit o iubită maică. Se roagă acum pentru noi, alături de îngeri: Va veghea asupra celor rămași aici
Playtech.ro
Pedepse mai dure pentru şoferii care nu plătesc parcarea! Noutăţile din 2026 pentru proprietarii de maşini
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Prunea l-a numit ”cel mai bun din România” pe fotbalistul lui Dinamo: ”Are tot ce îi trebuie!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu TVA și alte taxe în 2026. Ministrul Finanțelor face anunțul
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend