Rareş Bogdan: „Nu avem scenariu în care domnul Ciucă nu va candida”

Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan spune că PNL nu are scenariul în care Nicolae Ciucă nu candidează la prezidenţiale, el arătând, despre ce îl recomandă pe preşedintele PNL să fie votat şef al statului că este ”patriot, echilibrat, familist, tactician exceptional, cunoscător al relaţiilor internaţionale”.
Filip Stan
13 mai 2024, 22:05
Rareş Bogdan:

Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan afirmă că PNL nu are scenariul în care Nicolae Ciucă nu candidează la alegerile prezidenţiale și enumeră calitățile care îl recomandă pe preşedintele PNL să fie votat: este „patriot, echilibrat, familist, tactician exceptional, cunoscător al relaţiilor internaţionale”.

„Nu avem scenariu în care domnul Ciucă nu va candida. Avem scenariul în care după data alegerilor, avem toate şansele să câştigăm aceste alegeri la votul politic, ne apropiem oricum de 30%, eu cred în şansa noastră pentru că am văzut mobilizarea din Moldova, Transilvania, Dobrogea, Muntenia şi restul regiunilor”, a declarat Rareş Bogdan luni, potrivit News.ro.

Prim-vicepreşedintele PNL a subliniat că, dacă partidul face 32% la votul politic la alegerile locale, şi Nicolae Ciucă este la 20% sau 22%, înseamnă că a intrat automat în turul doi.

„Din momentul turului doi câştigăm alegerile. Este în creştere evidentă”, a completat Rareş Bogdan.

Nicolae Ciucă, declarații despre lupta alegerilor prezidențiale cu Marcel Ciolacu: „Am fi competitori, adversari nu suntem”
Întrebat de ce l-ar vota românii pe Nicolae Ciucă preşedinte al României, Rareş Bogdan a răspuns: „Patriot, echilibrat, familist, cunoscător a chestiunilor ce ţin de strategie, tactician exceptional, cunoscător al relaţiilor internaţionale, conducător al unui partid care s-a dovedit că din momentul în care l-a preluat acum doi ani de zile l-a dus de la 14% la peste 25%”.

Ionuţ Stroe nu exclude ideea unei candidaturi comune PSD-PNL la prezidenţiale: Dacă s-a putut realiza această ofertă politică comună la europarlamentare, de ce nu s-ar putea duce mai departe şi către parlamentare sau poate prezidenţiale

Purtătorul de cuvânt al PNL, Ionuţ Stroe spune că nu exclude ideea unei candidaturi comune PSD-PNL la prezidenţiale, el arătând că dacă agenda comună a celor două partide va cuprinde şi discuţii privind această candidatură comună, se poate întâmpla. ”Practic ar fi o continuare a buneri conlucrări şi a rezultatelor pe care le avem la guvernare”, a mai spus Stroe, adăugând că dacă s-a putut realiza această ofertă politică comună la europarlamentare, de ce nu s-ar putea duce mai departe şi către parlamentare sau poate prezidenţiale.

”Preocupările noastre actuale sunt strict legate de administraţia locală şi agenda europeană, europarlamentară. În egală măsură, ne interesează să asigurăm şi o guvernare funcţională. Foarte probabil, după 9 iunie se va schimba agenda politică, pentru că se va epuiza această etapă a alegerilor locale şi vom avea o altă agendă legată de ce se va întâmpla în toamnă”, a declarat purtătorul de cuvânt al PNL, în emisiunea România Politică de la Prima News, despre declaraţiile liderilor PSD şi PNL privind susţinerea pentru liderii partidelor ca şi candidaţi la alegerile prezidenţiale.

Marcel Ciolacu: România este una dintre principalele ţări-sursă pentru victimele exploatate în Europa. Peste 500 de cetăţeni români sunt identificaţi anual ca victime

Ionuţ Stroe a arătat că ”este absolut legitim interesul fiecărui partid politic din coaliţie să îşi promoveze candidatul”. Întrebat dacă exclude ideea unei candidaturi comune PSD-PNL la prezidenţiale, Ionuţ Stroe a răspuns: ”Nu am spus că este exclusă o discuţie cu social-democraţii. Dacă agenda noastră comună va cuprinde şi discuţii privind această candidatură comună, se poate întâmpla. Practic ar fi o continuare a buneri conlucrări şi a rezultatelor pe care le avem la guvernare. S-a putut realiza această ofertă politică comună la europarlamentare, de ce nu s-ar putea duce mai departe şi către parlamentare sau poate prezidenţiale”.

 

 

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
Povestea lui Mihai, copilul scos dintre dărâmături după explozia din Rahova: „Plâng neîncetat de atunci”. Familia băiatului riscă să rămână pe drumuri
Capital.ro
Rămâi fără permisul de conducere! Regulă nouă pentru șoferii din UE. Interzis să conduci în toate statele membre
Playtech.ro
Cât costă un detector de gaze? Suma este mică pentru cât de mult ajută
Adevarul
Un bloc a luat foc după ce o locatară a încercat să ardă un gândac cu o brichetă și un spray. O mamă a murit în timp ce încerca să-și salveze copilul
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Doru Octavian Dumitru a ajuns în stare gravă la spital! Actorului i s-a făcut rău înaintea unui spectacol
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
”Sinucidere fotbalistică!”. Radu Naum, ȘOCAT de ce se întâmplă la echipa din SuperLiga
MediaFlux
Decizie privind creșterea de taxe și impozite. Consilierul premierului Bolojan pune presiune pe ANAF
stirilekanald.ro
Vladimir Putin, sfătuit să nu meargă la Budapesta. "Ar putea fi asasinat"
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi