Război cu actorii, declanşat de o ordonanţa a Guvernului Dacian Cioloş

Guvernul Cioloș își ridică în cap numele mari ale scenei românești pentru o miză de orgoliu. Potrivit unei ordonanțe pregătite de Guvern, nu mai este nevoie ca directorii teatrelor din România să dețină o diplomă în domeniu (actor, regizor, critic, scenograf), ci doar dovada unor cursuri de management. Ordonanța se aplică și altor instituții de cultură.
Romania TV
17 ian. 2016, 13:23
Război cu actorii, declanşat de o ordonanţa a Guvernului Dacian Cioloş

UNITER, condusă de Ion Caramitru, vrea să trimită Ministrului Culturii, Vlad Alexandrescu o adresă prin care respinge ordonața propusă. VEZI AICI DOCUMENTUL.

Potrivit dcnews.ro, UNITER se teme că ordonanța va permite autorităților locale să înlocuiască „pretențioșii” oameni de cultură cu persoane cu diplome de toate felurile, slab sau deloc pregătite pentru vreun sector de activitate și manipulabile.

Efectul ridicării restricției de a deține studii universitare din domeniul de activitate al instituției va avea un efect catastrofal la nivelul instituțiilor de cultură, dar și asupra învățământului universitar care se străduiește să pregătească manageri culturali, nemaiexistând niciun avantaj pentru supraspecializare, din moment ce poți obține oricând diploma necesară în orice universitate privată.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Dennis Politic, final de aventură la FCSB?! Ce a pățit fotbalistul la Arad: „E clar că va pleca”
Capital.ro
Lovitura finală pentru Călin Georgescu. Planul care îl va distruge. De ce a fost adus Horațiu Potra în România
Playtech.ro
Cât scade factura la curent dacă treci la pompă de căldură în 2025. Calcul simplu pentru o casă de 100 mp
Adevarul
Miza alegerii lui Petrișor Peiu ca „numărul 2” în AUR: „Ori se dezumflă, ori vom fi într-un scenariu mult mai negativ”
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Ies la lumină detalii tulburătoare despre Roxana Moise! Când a depistat fosta concurentă de la „Exatlon” boala care a răpus-o
iamsport.ro
Mesajul femeii care i-a intrat la suflet lui Ion Țiriac. Ileana Lazariuc a comentat și ea
MediaFlux
Pensionarii sunt îngenuncheați de măsurile de austeritate din România. Casele de Ajutor Reciproc au fost luate cu asalt
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje