Război în Ucraina. Rusia anunţă că a doborât sâmbătă patru avioane Su-27

Agenţia oficială de presă TASS a relatat că, de la începerea conflictului ruso-ucrainean, la 24 februarie, forţele ruse au distrus 69 de avioane la sol şi 21 în aer.
Filip Stan
05 mart. 2022, 19:19
Război în Ucraina. Rusia anunţă că a doborât sâmbătă patru avioane Su-27

Război în Ucraina. Forţele ruse desfăşoară o ofensivă pe scară amplă în Ucraina şi au capturat mai multe oraşe şi sate, a informat sâmbătă Ministerul Apărării rus, citat de agenţia de presă Interfax, relatează Reuters, conform AGERPRES.

Potrivit sursei citate, într-o luptă aeriană în apropiere de Jitomir, la aproape 100 kilometri vest de capitala ucraineană Kiev, patru avioane de luptă ucrainene de tip Su-27 au fost doborâte.

Zelenski: „Sunt sigur că în curând vom putea spune oamenilor noştri: Întoarceţi-vă! Veniţi înapoi din Polonia, România, Slovacia”
Agenţia oficială de presă TASS a relatat că, de la începerea conflictului ruso-ucrainean, la 24 februarie, forţele ruse au distrus 69 de avioane la sol şi 21 în aer.

Război în Ucraina. Forţele ruse continuă să bombardeze Mariupol şi împrejurimile sale. Ministerul rus al Apărării anunță că „din cauza lipsei de voință a părții ucrainene de a influența naționaliștii sau de a prelungi încetarea focului, operațiunile ofensive în zona Mariupol au fost reluate de la ora 18:00”.

Sâmbătă dimineaţa, Ministerul rus al Apărării anunţase că le va permite civililor din Mariupol şi Volnovaha să plece.

Comitetul Internaţional al Crucii Roşii (CICR) a descris sâmbătă situaţia din oraşul Mariupol ca fiind „sfâşietoare”, după ce evacuarea locuitorilor a fost amânată, şi a cerut părţilor implicate în conflict să protejeze civilii din Ucraina, indiferent dacă există sau nu un coridor umanitar, relatează AFP.

„Înţelegem că operaţiunile de evacuare în siguranţă (a locuitorilor) din Mariupol şi Volnovaha nu vor începe astăzi (sâmbătă). Continuăm să dialogăm cu părţile în ceea ce priveşte plecarea în siguranţă a civililor din diferitele oraşe afectate de conflict”, a afirmat CICR într-un comunicat.

Vladimir Putin ameninţă: Rusia va considera cobeligerantă orice ţară care încearcă să impună o zonă de interdicţie aeriană deasupra Ucrainei
„Scenele care se desfăşoară astăzi în Mariupol şi în alte oraşe sunt sfâşietoare”, a adăugat organizaţia.

Rusia a anunţat sâmbătă dimineaţă că o încetare a focului va intra în vigoare de la ora 07:00 GMT pentru a permite plecarea civililor din Mariupol, oraş cu circa 450.000 de locuitori, şi din Volnovaha, aflat la aproximativ 60 de kilometri spre nord, potrivit Agerpres.ro.

Însă evacuarea locuitorilor din Mariupol, port strategic ucrainean încercuit de forţele ruse şi aliaţii lor, a fost amânată din cauza multiplelor încălcări ale armistiţiului de către Rusia, a acuzat sâmbătă primăria oraşului.

„Indiferent dacă vor fi create sau nu coridoare umanitare în zilele următoare, părţile implicate trebuie să continue să protejeze civilii şi infrastructura civilă conform dreptului internaţional umanitar, atât pentru cei care aleg să plece, cât şi pentru cei care aleg să rămână”, a subliniat CICR.

În calitate de intermediar neutru şi imparţial, CICR este pregătit să contribuie la facilitarea trecerii în siguranţă a civililor „odată ce părţile au ajuns la un acord şi condiţiile acestuia sunt strict umanitare”.

A treia rundă de discuții dintre Rusia și Ucraina ar putea avea loc pe 7 martie, potrivit Global Telegram. Delegațiile ucraineană și rusă, care s-au întâlnit joi, în Belarus, pentru negocieri de pace, au convenit să aibă în perioada următoare o a treia rundă de discuții.

„A doua sesiune de negocieri s-a încheiat. Din nefericire, nu sunt încă rezultatele aşteptate de Ucraina. Nu există decât o soluţie pentru organizarea de culoare umanitare”, a declarat joi consilierul prezidenţial Mihailo Podoliak, unul dintre membrii delegaţiei ucrainene.

A fost pentru prima dată când cele două părţi au înregistrat o formă de progres în discuţii, de când Rusia a invadat Ucraina în urmă cu o săptămână.

 

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Monica Bîrlădeanu a făcut senzație la Gala Premiilor GOPO 2025! Actrița a strălucit la 46 de ani
Fanatik.ro
Ce să pui peste carne când o gătești pe grătar. Așa îți va ieși cea mai suculentă friptură
Capital.ro
TAXĂ triplă pentru mii de șoferi din România. Majorarea se aplică de azi, 1 mai
Playtech.ro
Unde vor fi peste 30 de grade pe 4 mai, ziua alegerilor? ANM a anunţat când se strică vremea
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Ce lider PSD se opune ca Lia Olguța Vasilescu să devină premier - SURSE
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Mărturiile tulburătoare ale fiului lui Teo Peter: Ceea ce mi-a rămas în minte așa și m-a marcat…
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
A murit un cunoscut impresar! Un accident stupid la golf i-a adus sfârșitul
Cancan.ro
Ireal câți mici a mâncat Piedone la o singură masă, într-un restaurant din Regie: Șeful ANPC a stabilit un record greu de egalat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut o mare actriță. A fost o adevărată stea. Românii nu o pot uita
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
VIDEO Un nou război cumplit stă să înceapă. Premierul unei puteri nucleare a anulat vizita la Putin și a dat ordinul de atac asupra țării vecine!
Ultimă oră! Incendiu mare la spital. Pacienții sunt evacuați, a fost activat planul roșu
MediaFlux
Datele românilor, folosite în campanie. Biroul Electoral Român intervine
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Ministerul Educației retrage sute de diplome ale elevilor olimpici