Baie de sânge duminică seară, bomba a explodat într-o zonă aglomerată

Opt oameni au fost ucişi, duminică, după ce o bombă a explodat în zona din nord-estul Siriei controlată de trupele turce şi aliaţii rebeli, a anunţat ministerul turc al Apărării, citat de Reuters.
Romania TV
10 nov. 2019, 15:08
Baie de sânge duminică seară, bomba a explodat într-o zonă aglomerată

Ministerul a transmis că atacul cu bombă, pentru care este blamată miliţia kurdă YPG, a avut loc la sud-est de oraşul Tel Abyad, pe care Turcia l-a capturat într-o ofensivă militară care a început în urmă cu o lună.

Turcia a stopat înaintarea armatei sale după ce a încheiat acorduri cu SUA şi Rusia privind retragerea YPG la cel puţin 30 km faţă de graniţa Siriei cu Turcia.

Satul Suluk, unde a avut loc explozia de duminică, se află la 10 km de graniţă. Un camion de mici dimensiuni a explodat în faţa unei brutării.

Soldaţii turci şi luptătorii rebeli sirieni au început incursiunea de a elibera regiunea de la graniţă de forţele YPG, pe care Ankara le consideră grup terorist din cauza legăturilor cu militanţii kurzi din sud-estul Turciei.

Ofensiva a fost criticată la nivel internaţional de teama că ar putea submina eforturile de a preveni ca Stat Islamic să revină în Siria şi că ar putea declanşa o nouă criză umanitară în ţara aflată de opt ani în război.

YPG a avut rol principal în Forţele Democrate Siriene, principalul aliat al Washingtonului în lupta împotriva Stat Islamic în Siria. Preşedintele american Donald Trump a anunţat recent retragerea trupelor, decizie criticată în Statele Unite deoarece este văzută ca o undă verde pentru incursiunea Turciei.

Recep Erdogan a spus că Moscova şi Washington au eşuat în a-şi ţine promisiunile din acordul de luna trecută, retragerea YPG de la graniţă, şi a adăugat că Turcia poate relua ofensiva dacă termenii nu sunt îndepliniţi.

Miercuri, el urmează să se întâlnească du Trump, după ce sâmbătă a discutat telefonic cu preşedintele rus Vladimir Putin.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Andrei Vochin, observație după șocul de la Arad: „Copilu și Șumudică, înapoi printre ruine. Misiunea? Salvarea CFR-ului”
Capital.ro
Cum își planifică românii vacanțele în funcție de generație. Diferențele dintre Gen Z, Millennials, Generația X și Baby Boomers
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Dispozitive medicale gratuite pentru pensionari. Procedura decontată prin CNAS în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat