Războiul din Orientul Mijlociu continuă. Israelul anunță că nu va înceta focul în Liban: ”Vom continua să lovim Hezbollah”

Războiul din Orientul Mijlociu este departe de final. Ministrul Apărării din Israel anunță că vor continua să atace Libanul până când obiectivele războiului vor fi îndeplinite.
Filip Stan
12 nov. 2024, 11:39
Războiul din Orientul Mijlociu continuă. Israelul anunță că nu va înceta focul în Liban: ”Vom continua să lovim Hezbollah”

Războiul din Orientul Mijlociu nu se încheie prea curând. Ministrul israelian al Apărării, Israel Katz, a anunțat un război de lungă durată în Liban. Acesta spune că nu va exista nicio încetare a focului și nicio până când obiectivele de război nu vor fi îndeplinite, potrivit The Times of Israel.

Războiul din Orientul Mijlociu continuă. Anunțul făcut de ministrul Apărării din Israel

Israel Katz a declarat pe platforma X că acțiunile ofensive ale Israelului trebuie să continue să slăbească capacitățile Hezbollah și să obțină roadele victoriei.

„Vom continua să lovim Hezbollah cu toată forța până când obiectivele războiului vor fi atinse. Israelul nu va fi de acord cu niciun aranjament care nu garantează dreptul său de a aplica și preveni terorismul în mod independent, asigurându-se că obiectivele războiului din Liban sunt îndeplinite, inclusiv dezarmarea Hezbollah, împingându-i dincolo de râul Litani și permițând locuitorilor din nord să se întoarcă la casele lor în siguranță”, a spus Katz, potrivit Mediafax.

Citește și Război în Orientul Mijlociu. Atac aerian asupra nordului Israelului. Alarmele sună în aproximativ 40 de oraşe

Reamintim că cel puţin 14 persoane au fost ucise şi 15 rănite, luni, 11 noiembrie, în urma unei lovituri aeriene israeliene împotriva aşezării Ain Yaaqoub din nordul Libanului, a declarat primarul localităţii, Majed Drbes, pentru Reuters.

Potrivit primarului, a fost lovit un imobil în care locuiau 30 de persoane, inclusiv refugiaţi sirieni. Unii oameni sunt în continuare prinşi sub dărâmături, a adăugat el.

Ain Yaaqoub, din regiunea Akkar, este cel mai nordic punct din Liban lovit până acum de forţele israeliene de la debutul ostilităţilor în septembrie. Locul se află la circa 150 km de frontiera israeliană. Mai devreme luni, un raid israelian la Al-Saksakieh, în districtul Sidon, a ucis cel puţin şapte persoane şi a rănit alte şapte, a transmis Ministerul libanez al Sănătăţii.

O ”agresiune israeliană” viza luni regiunea siiană Homs, în centrul Siriei, potrivit agenţiei oficiale siriene de presă Sana, la o zi după un atac sângeros în apropiere de Damasc, soldat cu cel puţin nouă morţi, relatează AFP.

Citește și Israelul intensifică ofensiva contra Hezbollah. Zeci de morți după atacurile din Liban

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
“Ce face antrenorul Gică Hagi cu jucătorul Ianis Hagi la naționala României?” Giovanni Becali, reacție uluitoare
Capital.ro
Regula pentru proprietarii de apartamente. Modificările pe care nu le pot face. Ce nu ai voie să montezi
Playtech.ro
Carnea mai sănătoasă care înlocuiește mielul pe masa de Paște. Tot mai mulți români o aleg
Adevarul
Viktor Orbán se îndreaptă spre înfrângere. Săptămâna care a zguduit politica din Ungaria: corupție, spionaj și banii rușilor
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă și copilul ei de un an au fost găsiți fără suflare într-un lac. Cum au arătat ultimele clipe din viața lor
iamsport.ro
Nu Hagi! Un membru al Generației de Aur, numit cel mai mare jucător din lume de fostul său coleg: ”Într-un top mondial al fotbaliștilor, îl puneam pe primul loc!”
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj