Războiul din Orientul Mijlociu! Punctul de frontieră Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt a fost deschis. MAE a făcut anunțul mult așteptat de românii blocați

Ministerul Afacerilor Externe din România (MAE) a anunțat că punctul de frontieră Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt a fost deschis miercuri. Potrivit MAE, va fi permis tranzitul frontierei pentru funcționarii organizațiilor internaționale, cazurile medicale și cetățenii din statele cu comunități reduse în Fâșia Gaza.
Alina Costache
01 nov. 2023, 10:58
Războiul din Orientul Mijlociu! Punctul de frontieră Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt a fost deschis. MAE a făcut anunțul mult așteptat de românii blocați
Războiul din Orientul Mijlociu! Punctul de frontieră Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt a fost deschis.

Războiul din Orientul Mijlociu! Punctul de frontieră Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt a fost deschis. Potrivit MAE, va fi permis tranzitul frontierei pentru funcționarii organizațiilor internaționale, cazurile medicale și cetățenii din statele cu comunități reduse în Fâșia Gaza.

Citește și Israel, atacat cu rachete şi drone şi de rebelii houthi din Yemen

Războiul din Orientul Mijlociu! Punctul de frontieră Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt a fost deschis

„În continuarea precizărilor Ministerului Afacerilor Externe în contextul situației de securitate din Statul Israel și Fâșia Gaza, precizăm că autoritățile israeliene, împreună cu autoritățile egiptene, au informat în cursul nopții că, urmare a negocierilor internaționale complexe purtate în ultimele zile, s-a decis deschiderea în cursul zilei de astăzi a punctului de frontieră de la Rafah, dintre Fâșia Gaza și Republica Arabă Egipt.

Conform informațiilor din teren disponibile până la această oră, pentru început, va fi permis tranzitul frontierei pentru funcționarii organizațiilor internaționale, cazurile medicale și cetățenii din statele cu comunități reduse în Fâșia Gaza”au transmis reprezentanții MAE printr-un comunicat de presă.

Mai mult, autoritățile de la București au subliniat că prin intermediul misiunilor diplomatice de la Cairo si Tel Aviv, MAE rămâne în strânsă legătură cu autoritățile israeliene și egiptene pentru evacuarea cetățenilor români și a familiilor acestora. Autoritățile egiptene și cele israeliene au dat asigurări că punctul de frontieră va continua să fie deschis pentru evacuări și în următoarele zile.

”Celula de Criză a Ministerului Afacerilor Externe, activată încă de la debutul crizei și care acționează în regim de permanență, 24/7, menține coordonarea cu alte state  și organizații internaționale care întreprind demersuri similare pentru proprii cetățeni/funcționari. De asemenea, a fost trimisă, în regim de urgență, o a doua echipă consulară mobilă din cadrul Unității de Reacție Rapidă a Celulei de Criză MAE, în vederea consolidării capacității de sprijin consular.

MAE, prin intermediul misiunilor diplomatice de la Cairo si Tel Aviv, este implicat activ în dialogul cu autoritățile și este pregătit să  asigure condițiile necesare pentru evacuarea cât mai rapidă a cetățenilor români din Fâșia Gaza care au solicitat acest lucru pe lângă Oficiul de Reprezentare al României la Ramallah”, a transmis Ministerul de Externe din România.

Încă de la primele ore ale dimineții, aproximativ 80 de ambulanţe din Egipt au ajuns în punctul de trecerea frontierei către Fâşia Gaza de la Rafah, pentru a prelua cetățeni palestinieni răniţi.

Aceștia sunt primii palestinieni care urmează să iasă din enclava palestiniană de la începutul războiului Israelului cu Hamasul, care a izbucnit în urmă cu peste trei săptămâni.

Citește și Fiica unui român imploră să fie salvată din mâinile teroriştilor Hamas. Daniela apare în clipul în care este criticat Benjamin Netanyahu VIDEO

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Ei sunt sportivii care participă la Survivor România 2026! Au scris istorie, dar acum vor să depășească și provocările din Republica Dominicană
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Iluzia optică pentru cei cu un IQ mare. Poţi vedea elefantul în 4 secunde
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Termen limită pentru taxe și impozite locale. Decizie în Guvern
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”