Războiul rozelor între PSD şi PDL

Chiar şi PSD sprijină rebranduirea PDL. Motivul este că ar vrea ca democrat-liberalii să renunţe la trandafir, despre care spun că este un simbol al stângii, simbol pe care PDL nu mai avea dreptul să îl folosească. Vicepreşedintele PSD Titus Corlăţean a declarat că, prin rebranduire, PDL nu va reuşi să ascundă realitatea unei formaţiuni politice profund corupte, dar că, prin înlocuirea siglei, cedează trandafirul pe care l-a ţinut captiv.
Romania TV
23 feb. 2012, 12:10
Războiul rozelor între PSD şi PDL

Corlăţean a spus într-o conferinţă de presă susţinută la Suceava că orice rebranduire şi „vopsire” a PDL nu vor putea ascunde realitatea unei „formaţiuni politice profund corupte”.

„Acest pseudopartid cu o existenţă toxică să cedeze trandafirul Internaţionalei Socialiste pe care l-a ţinut captiv”, a spus vicepreşedintele PSD, citat de Mediafax.

Corlăţean a apreciat că prin schimbarea siglei şi înfiinţarea Mişcării Populare, PDL vrea să fugă din faţa electoratului şi să şteargă „pecetea portocalie”.

„Lumea ştie însă cu cine are de-a face”, a spus Corlăţean.

Întrebat dacă USL este preocupat de constituirea Mişcării Populare, Corlăţean a spus că USL este interesat doar într-o mică măsură de modul în care PDL încearcă să salveze ce se mai poate salva şi că este preocupat în special de ceea ce are Uniunea de făcut, de programele pentru guvernare şi de comunicarea cu electoratul.

„Vom pune accent pe comunicare”, a spus Corlăţean.

Mişcarea Populară pe care PDL intenţionează să o creeze ar putea cuprinde partide precum PNŢCD şi ecologiştii, iar sigla şi culoarea acestei mişcări ar putea fi inima şi, respectiv, verde sau albastru, au declarat, miercuri, pentru Mediafax, surse politice.

Democrat-liberalii consideră că sunt compatibili cu PNŢCD şi cu ecologiştii pentru a forma Mişcarea Populară, având în vedere că PNŢCD este membru PPE, ca şi PDL, iar componenta de mediu pe care o aduc ecologiştii este importantă, au precizat sursele citate.

DailyBusiness
Mesele cu carne, un lux pentru milioane de europeni. Unde se clasează România în clasamentul Uniunii Europene
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Andreea Marin, dezvăluiri neașteptate despre viața sentimentală! „Nu trebuie să fie…“
Fanatik.ro
Adrian Mazilu, șocat de ce a găsit în Olanda la Vitesse Arnhem: „Asta îți spuneau, dacă te puneau pe jos la antrenament”
Capital.ro
Marele artist al României a plecat să dea reprezentație pe scena cerului. Un mare şi smerit actor! Aplauzele rămân pentru eternitate
Playtech.ro
Iarna vine mai repede decât ne-am fi aşteptat. Când ar urma să ningă în Bucureşti
Adevarul
Spitalele franceze, în alertă. Mărturia unui medic român despre pregătirile pentru un eventual conflict în Ucraina
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Guvernul stabilește azi metodologia de acordare a burselor pentru anul școlar 2025-2026
Cancan.ro
Primul mesaj al Mihaelei Rădulescu, după reîntoarcerea în România. Bărbatul pentru care are cuvinte de laudă după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
Cel mai mare site ilegal de streaming, închis de autorități! De unde erau proprietarii și sumele de bani confiscate
MediaFlux
Câți pensionari erau înregistrați în august 2025 în România. Care este pensia medie
stirilekanald.ro
Femeia călcată cu mașina de amant, în Mizil, a murit la spital după zile de chin - VIDEO
substantial.ro
De ce apar mirosurile neplăcute în acele zone? 4 motive pe care toate femeile ar trebui să le cunoască