„Răzmeriţa” lui Ghişe continuă. A noua zi de proteste la Cotroceni

Senatorul PNL Ioan Ghişe s-a aflat din nou în fruntea a câteva zeci de persoane care au protestat faţă de revenirea lui Traian Băsescu în funcţia de preşedinte al României.
Romania TV
05 sept. 2012, 16:44

Protestatarii şi-au făcut de acum tradiţional „plimbare” în jurul Palatului Cotroceni, înarmaţi cu pancarte şi fluiere.

Senatorul Ghişe a anunţat că intenţionează să continue protestele şi în zilele următoare. „De-abia am început. Voinţa poporului suveran se va impune. Traian Băsescu exercită acum funcţia de preşedinte prin uzurpare de funcţii oficiale, care se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 4 ani”, a declarat Ghişe.

Protestatarii au început să se adune la Palatul Cotroceni de marţea trecută, fiind nemulţumiţi de întoarcerea lui Traian Băsescu în funcţia de preşedinte al României.

Luni, câteva sute de manifestanţi, în fruntea cărora se află parlamentarul Ioan Ghişe, au scandat în faţa Palatului Cotroceni „Poporul a decis/ Băsescu e demis”.

Senatorul Ioan Ghişe s-a urcat pe soclul statuii din faţa Palatului Cotroceni pentru a citi textul pe care l-a depus, luni, la Birourile Permamente ale Parlamentului. Prin acest document, senatorul cere conducerii celor două Camere să ia în discuţie, în procedură de urgenţă, proiectele de hotărâre pe care le depusese cu o săptămână înainte. Prin aceste hotărâri, forul legislativ ar trebui să constate că Traian Băsescu este încă demis.

„În momentul de faţă, Traian Băsescu îşi exercită, în mod infracţional, funcţia de preşedinte al României”, a spus Ghişe.

Senatorul PNL, Ioan Ghişe, a propus două variante de atac a invalidării referendumului: fie ca Parlamentul să retrimită Curţii Constituţionale hotărârea prin care referendumul este considerat invalid, fie ca Parlamentul să constate că preşedintele suspendat Traian Băsescu este demis, însă plenul Parlamentului nu a aprobat dezbaterea proiectelor sale.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Regretul Gabrielei Oțil. Ce ar fi făcut diferit în legătură cu fiul ei
Fanatik.ro
Cum se simte Rică Răducanu după ce a ajuns în stare gravă la spital: ”Am avut ghinion”
Capital.ro
Lege la bloc pentru familiile cu copii mici. Obligație pentru părinți. Se notifică Asociația de Proprietari în 10 zile în acest caz
Playtech.ro
Cum depui contestație la Bacalaureat. Cum se recorectează lucrările scrise și ce se întâmplă dacă diferența dintre note este mai mare de 1,5 puncte
Adevarul
Ieșean lăsat cu un credit de 40.000 de lei pe numele său. Escrocul a explicat cum a acționat și a primit 11 ani de închisoare
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
UPDATE Rezultate BAC 2026. Notele pentru Bacalaureat au fost afișate. 49 de elevi au promovat cu nota 10
iamsport.ro
Declin total! Fostul jucător de la FCSB a semnat cu o echipă din Liga 3
MediaFlux
Armata Română, campanie uriașă de recrutări! Se caută mii de soldați și gradați profesioniști. Care sunt condițiile
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?