Răzvan Cherecheş, expert în sănătate publică: „Lockdown, singura modalitate. Avem deja morți evitabile!”

Un document oficial al INSP, prezentat de Antena3, arată că în timp ce în România numărul cazurilor de Covid 19 a crescut semnificativ, numărul testelor efectuate după definiţia de caz a scăzut alarmant, ceea ce se situează exact la polul opus recomandărilor Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii.
George Russo
25 nov. 2020, 14:52
Răzvan Cherecheş, expert în sănătate publică:

Răzvan Cherecheș, expert în sănătate publică, susține că testarea ar trebui efectuată la capacitate maximă pentru a putea controla evoluţia pandemiei şi crede că definiţia de caz ar trebui extinsă şi la persoanele care au fost contacţi direcţi ai celor testaţi pozitiv.

”În mod normal ar trebui să testăm la capacitatea maximă în fiecare zi. Conform definiției de caz, noi nu testăm contacții celor care au fost pozitivați. Pentru dacă ar intra în definiția de caz și contacții celor care sunt pozitivi, atunci, dacă luam o medie de 3-4 contacți la fiecare persoană pozitivă, nu ar ajunge capacitatea de testare. Și atunci noi asumăm direct că cei care sunt contacți au fost expuși și trebuie să stea acasă două săptămâni, dar fără a fi testați.”, a declarat Cherecheş pentru sursa citată.

„Deci testarea ar trebui exinsă la maxim. Astea sunt toate recomandările. Mai mult, ar trebui suplimentată cu testare rapidă, chiar dacă are o marjă de eroare mai mare. Ori noi mergem exact contra curentului.

Creșterea ratei de pozitivare este direct legată de scăderea capacității testării. Cu cât testăm mai puțin, cu atât șansele ca cei găsiți pozitivi să fie mai mulți cresc, și implicit crește rata de pozitivare”, explică Răzvan Cherecheș.

Răzvan Cherecheş: Nu vedem în acest moment începerea scăderii

Acesta susține că singura modalitate ca numărul cazurilor de coronavorus să capete un trend ascendent este un lockdown total.

”Nu vedem în acest moment începerea scăderii. În cel mai bun caz, eventual intrarea într-un platou. Dar ca să degrevăm secțiile de Terapie Intensivă, avem nevoie de câteva săptămâni în care să avem mai puțin de 2000 de cazuri noi pe zi. Ori, ca să ajungem acolo, singura modalitate demonstrată și în alte țări este printr-un lockdown.

Măsurile nu sunt implementare suficient de ferm. Și atunci, sigur că singura soluție care ne rămâne este lockdown-ul ca să degrevăm secțiile de Terapie Intensivă și implicit să scădem mortalitatea prin inabilitatea de a accesa serviciile de Terapie Intensivă.”, a adăugat Răzvan Cherecheş.

Citeşte şi: Un nou fenomen în rândul copiilor în pandemie. E mai puternic decât bullying-ul. Avertismentul medicilor

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Amendă de 6.000 de lei pentru români de Crăciun și Revelion. Interzis pentru românii care stau la bloc
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend