Răzvan Lucescu riscă să piardă titlul în Grecia. PAOK a căzut pe locul 2

AEK Atena este noul lider al campionatului din Grecia, după ce a câştigat, duminică, partida disputată pe teren propriu, cu Panionios, cu scorul de 1-0 (1-0), în etapa a 24-a.

05 mart. 2018, 09:24

Golul lui AEK a fost marcat de croatul Marko Livaja, în minutul 21. În urma acestui rezultat, AEK Atena a urcat pe locul I în clasament, cu 54 de puncte.

Fostul lider, PAOK Salonic, a coborât pe locul 2, cu 52 de puncte. Echipa antrenată de Răzvan Lucescu a fost învinsă, tot duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2, de Asteras Tripolis. Asteras a deschis scorul în minutul 18, dar la cabine s-a intrat la egalitate, 1-1, după ce Campos a înscris cu opt minute înainte de pauză. Partea secundă a început prost pentru trupa lui Răzvan Lucescu, iar gazdele au preluat conducerea la opt minute după reluare. Drama avea să vină în prelungiri, când PAOK a reuşit să egaleze în minutul 90+7, din penalty. Când totul părea să se îndrepte spre o remiză, Asteras a avut puterea să marcheze încă o dată. În minutul 90+9, Iglesias face 3-2 pentru Asteras şi PAOK poate pierde campionatul în urma acestui eşec, mai ales dacă verdictul din partida amânată cu Olympiakos nu-i va fi favorabil.

Olympiacos Pireu este pe locul 3, cu 47 de puncte.

PAOK şi Olympiacos au un meci mai puţin disputat, cel direct, care nu a avut loc, duminica trecută, din cauza unor incidente.