DIGI RCS-RDS, avertisment urgent pentru toţi clienţii. Atenţie la ţeapa care te lasă fără bani!

DIGI RCS-RDS a transmis un avertisment de maximă importanță. Compania i-a informat pe clienţi că îi este folosit numele într-o campanie falsă, cu promisiunea unor premii.
Filip Stan
04 iun. 2020, 05:49
DIGI RCS-RDS, avertisment urgent pentru toţi clienţii. Atenţie la ţeapa care te lasă fără bani!

DIGI RCS-RDS susține că nu are în derulare o astfel de campanie, mesajul pe care clienţii îl primesc pe Facebook, WhatsApp sau e-mail fiind fals. Astfel de scheme de fraudare pot duce la furtul datelor personale și, mai apoi, la furtul banilor din conturi bancare.

Anunţ important de la RCS RDS: se schimbă preţul la abonamente! Cât vor plati românii abonaţi la DIGI

Astfel de fraude au mai fost semnalate în trecut atât la magazine, cum ar fi Mega Image, Lidl sau Kaufland, cât și la companii aeriene, cum ar fi Wizz Air.

„Cea mai recentă campanie de acest tip (SCAM) recurge la un mecanism de concurs de fidelizare cu premii constând în laptop-uri și telefoane din segmentul premium. Organizatorii atrag utilizatorii de internet prin reclame pop-up găzduite pe site-uri cu un nivel redus de securitate și le propun acestora completarea unui chestionar, la finalul căruia li se cere să comunice date asociate cardului bancar, pentru reținerea taxei de transport a premiilor”, a transmis DIGI RCS-RDS.

„Chiar în măsura în care ar organiza astfel de campanii, Digi | RCS-RDS nu ar condiționa în vreun fel acordarea de premii de efectuarea unor astfel de plăți. Dacă vi se afișează, în timp ce navigați pe diverse site-uri, astfel de invitații la concursuri de loializare/ fidelizare în numele Digi | RCS-RDS, vă sugerăm să nu le dați curs înainte de a confirma informația pe canalele oficiale de comunicare ale companiei”, se mai arată în mesajul DIGI RCS-RDS.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Țara unde a mers Ioana, fiica lui Ion Țiriac. Tânăra a luat o decizie complet surprinzătoare
Capital.ro
A murit Regele Umorului. Toată Moldova este în doliu acum: Țara noastră îi rămâne recunoscătoare pentru bucuria oferită
Playtech.ro
Ce mâncau românii acum 100 de ani primăvara: zona în care mulți erau „vegetarieni”
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Predicția lui Giovanni Becali! Ce echipă va câștiga SuperLiga în acest sezon
MediaFlux
A scăzut numărul de pensionari din România! Anunț de la Casa de Pensii. Cine primește 2.782 de lei pe lună
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj