Reacţia PLDM la ridicarea imunităţii lui Vlad Filat: Este o înscenare cinică

Partidul Liberal Democrat din Republica Moldova (PLDM) a condamnat decizia luată joi de parlamentul de la Chișinău în cazul președintelui său Vlad Filat, căruia i s-a retras imunitatea parlamentară, la solicitarea procurorului general Corneliu Gurin.
Filip Stan
15 oct. 2015, 16:09
Reacţia PLDM la ridicarea imunităţii lui Vlad Filat: Este o înscenare cinică

Potrivit unui comunicat al PLDM, citat de agenția Unimedia, reprezentanții formațiunii consideră că această acțiune ‘este o înscenare cinică împotriva lui Vlad Filat și a Partidului Liberal Democrat din Moldova, care, în ultimii ani, sunt ținta permanentă a unor atacuri venite din diferite tabere politice’.

”Graba cu care au fost adoptate toate procedurile în parlament, fără a oferi deputaților suficient timp pentru a analiza pachetul de acte, demonstrează că este o comandă politică și că justiția este supusă politic și aplicată selectiv. Prin acest gest, adevărații vinovați pentru furtul de la Banca de Economii încearcă să găsească un țap ispășitor și să distragă atenția opiniei publice de la fărădelegile pe care le comit”, se mai arată în comunicat.

PLDM dă în continuare asigurări că, în pofida tuturor atacurilor, va continua ”demersurile sale pentru un stat de drept, o justiție corectă și un viitor european pentru Republica Moldova, fiind cea mai interesată formațiune politică în aflarea adevărului despre frauda din sistemul financiar-bancar’.

Citeşte şi Vlad Filat, fost premier al Republicii Moldova, a fost REŢINUT după ce a rămas fără imunitate UPDATE

Vlad Filat, liderul uneia din cele trei formațiuni ce formează actuala coaliție proeuropeană de la Chișinău, este suspectat de acte de corupție și implicare directă în fraude financiar-bancare. El a fost dus la Centrul Național Anticorupție, procurorii urmând să stabilească dacă liderul liberal-democrat va fi reținut și pentru cât timp.

Filat a respins acuzațiile ce i se aduc, afirmând că este vorba de un dosar politic, fabricat la comanda politicianului și omului de afaceri Vlad Plahotniuc, unul din rivalii săi politici, care ar controla sistemul de justiție din Republica Moldova

Ridicarea imunității și posibila arestare a lui Vlad Filat ar putea duce la destrămarea alianței de guvernare din Republ

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Cât de mult a scăzut averea Simonei Halep de la retragerea din tenis. Suma e una halucinantă
Capital.ro
România a pierdut o legendă a teatrului românesc. Marele actor și regizor nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Cum se stabilește cota-parte din spațiile comune și de ce contează la vânzare
Adevarul
Sancțiunile americane scot petrolul rus din Europa. Analiștii anticipează un efect „catastrofal” asupra Lukoil
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Tragedie rutieră pe Valea Oltului! O persoană a murit și alte patru au fost rănite în urma impactului dintre două autoturisme
Cancan.ro
Cauza morții Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți fără suflare în zona Lacului Frumoasa. Primele rezultate ale necropsiei
iamsport.ro
Andrei Nicolescu lămurește zvonurile despre presupusa relație cu Ovidiu Burcă: ”Eu nu am avut o problemă cu asta”
MediaFlux
Ce este interzis să faci de Sfântul Dumitru. Tradiții pentru data de 26 octombrie
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi