Reacţia PSD după ce Florin Cîţu a anunţat că România intră în procedura de deficit excesiv: „A băgat economia în şanţ”

PSD îl acuză pe ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, că a făcut "dezmăţ din banul public", după ce Comisia Europeană a declanşat oficial procedura de deficit excesiv pentru România. Mai mult, social democraţii susţin că PNL este "gata să-și dărâme propriul guvern" şi că "vrea cu disperare alegeri înainte de venirea austerității".
Romania TV
14 feb. 2020, 18:34
Reacţia PSD după ce Florin Cîţu a anunţat că România intră în procedura de deficit excesiv:

Ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, a declarat că România a intrat în procedura de deficit excesiv, menţionând că guvernările PSD nu au ţinut cont de avertismetele Comisiei Europene. În replică, PSD îl acuză pe ministrul liberal că a făcut „cheltuieli bugetare nejustificate”.

„Culmea tupeului! După ce a băgat economia în șanț, ministrul Cîțu se vaită că vine Comisia Europeană să-l amendeze?!! Domnule ministru, în ultimele două luni, când ați făcut dezmăț în banul public prin cheltuieli bugetare nejustificate de 9,5 miliarde lei (0,9% din PIB) nu v-ați gândit la deficit? Când ați plătit 1,5 miliarde de lei bani publici pe plasme și jeep-uri, deficitul unde era? Când v-ați grăbit să aruncați 0,9 miliarde lei în conturile fraţilor Micula iar ați uitat că există și deficit?”, se arată într-un mesaj publicat pe pagina de Facebook a PSD.

 

Mai mult, social democraţii susţin că „trei luni au fost suficiente pentru a vedea de ce este în stare #PNL la guvernare!”

„#Deficit excesiv, dezmăț la cheltuieli publice, scăderea veniturilor, #împrumuturi de 4 ori mai mari, înghețarea calendarului de creșteri de pensii și salarii, creșterea ROBOR, #inflație, încetinirea creșterii economice. În lipsa măsurilor de stimulare, industria se prăbușește, iar agricultura, lovită de o iarnă atipică, nu primește niciun sprijin guvernamental. Economia este în cădere. Urmează inevitabil #austeritatea. De aceea fug de guvernare ca dracu’ de tămâie! Sunt gata să-și dărâme propriul guvern! Vor cu disperare alegeri înainte de venirea austerității!”, au menţionat reprezentanţii PSD.

Citeşte şi: Comisia Europeană a declanşat oficial procedura de deficit excesiv pentru România. Cîţu: „Nu avem cum să evităm această procedură”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum a câștigat Dinamo pe Giulești și unde a pierdut Pancu duelul cu Campos. Cifrele Wyscout
Capital.ro
Cum își planifică românii vacanțele în funcție de generație. Diferențele dintre Gen Z, Millennials, Generația X și Baby Boomers
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Dispozitive medicale gratuite pentru pensionari. Procedura decontată prin CNAS în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat