Reacția Ungariei, după ce România a depășit-o la PIB. ”Maghiarii trăiesc mai bine și sunt mai bogați decât românii”

Ministrul maghiar al Economiei, Márton Nagy, spune că maghiarii trăiesc mai bine și sunt mai bogați decât românii, deși PIB-ul țării noastre l-a depășit pe cel al Ungariei.
Filip Stan
12 mai 2024, 17:55
Reacția Ungariei, după ce România a depășit-o la PIB. ”Maghiarii trăiesc mai bine și sunt mai bogați decât românii”

Márton Nagy, ministrul Economiei din Ungaria, este de părere că maghiarii trăiesc mai bine și sunt mai bogați decât românii, deși PIB-ul României l-a depășit pe cel al Ungariei.

Citește și Vladimir Putin: „România şi Ungaria ar putea revendica teritorii din Ucraina

Ungaria admite că România a depășit-o economic prin perspectiva PIB-ului, dar maghiarii trăiesc mai bine, sunt mai bogați și nu migrează.

În timp ce ambele țări au înregistrat creșteri ale salariilor reale, în România, aceasta a fost puternic influențată de creșterea salariului minim, o proporție mai mare a lucrătorilor câștigând la acest nivel.

Este bine știut faptul că gospodăriile maghiare dețin mai multă avere în comparație cu gospodăriile românești, iar Ungaria are o rată mai mică a sărăciei.

Ministrul Nagy spune că PIB-ul singur nu surprinde calitatea vieții

Țara noastră a cunoscut o emigrare semnificativă și o scădere a ocupării forței de muncă din 2010, în timp ce Ungaria a atras mai mulți muncitori, scrie Hungarytoday.hu.

Profilul de export al Ungariei, în special în în high-tech, îl depășește pe cel al României, mai arată ministrul, într-un material publicat de Hungary Today.

Citește și Presa maghiară arată de ce efectele măsurilor PSD se simt în buzunarele românilor, iar ungurii au rămas în urmă

Ministrul Nagy mai menționează, pentru sursa, citată natura multidimensională a performanței economice, subliniind că PIB-ul singur nu surprinde calitatea vieții sau bunăstarea societății.

Cert este că, românii ar trebui să fie de acord cu ce spune ministrul Economiei al Ungariei, mai ales că majoritatea abia își duc traiul de zi cu zi, după creșterile considerabile la alimente, utilități, dar și alte lucruri ce țin de nevoile zilnice.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
U Cluj i-a găsit deja înlocuitor lui Jovo Lukic. Are 4 goluri în SuperLiga în 2026. Exclusiv
Capital.ro
Regula care schimbă tot pentru cei care locuiesc la bloc. Ce poate face Asociația de Proprietari: Nu există obligație din punct de vedere legal
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Bani și teren gratuit pentru tineri. Comisia Europeană va prezenta soluțiile de sprijin pe 18 și 19 iunie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți