ŞOCANT. Un club de tradiţie din ANGLIA, scos la VÂNZARE pentru O LIRĂ STERLINĂ

Echipa engleză de fotbal Reading FC a fost scoasă la vânzare, pentru o liră sterlină (1,2 euro) de patronul său, miliardarul rus Anton Zingarevici, care deţine 51 la sută din acţiunile acestei grupări de ligă secundă, anunţă presa britanică.
Romania TV
27 mai 2014, 11:15
ŞOCANT. Un club de tradiţie din ANGLIA, scos la VÂNZARE pentru O LIRĂ STERLINĂ

Oferta lui Zingarevici are însă şi o „capcană”, conform ziarului The Independent, pentru că eventualul cumpărător va prelua şi o datiorie de 38 milioane lire (47 milioane euro).

Anton Zingarevici a devenit acţionar majoritar la Reading după ce a cumpărat pachetul de 51 la sută din acţiunile clubului de la John Madjeski, în ianuarie 2012, an în care echipa a promovat în Premier League.

Gruparea din sudul Angliei a rezistat, însă, un singur an pe prima scenă a fotbalului englez, retrogradând din nou în liga secundă în 2013, iar acum a încheiat sezonul pe locul 7 în Championship (liga a 2-a), sub conducerea antrenorului Nigel Adkins.

The Independent adaugă că Zingarevici a investit 25 milioane lire sterline (31 milioane euro) în Reading de la achiziţionarea clubului şi, după ce a văzut că a ratat promovarea în prima ligă, a decis să-şi vândă acţiunile. Ziarul englez susţine că există investitori din Israel şi India interesaţi să achiziţioneze clubul englez, cu promisiunea că vor plăti datoria imediat, astfel că Reading îşi va putea continua întărirea lotului pentru a încerca în sezonul viitor revenirea în Premier League.

Reading FC s-a înfiinţat în 1871, acum 143 de ani!

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
De ce nu vrea Marius Şumudică să vorbească de Pancu: “Când era analist şi eu eram antrenorul Rapidului mai simţeam câte o agrafă în păr”
Capital.ro
Fraudă nouă în România. Șoferii primesc SMS-uri false cu amenzi și termene limită. Ce trebuie să verificați
Playtech.ro
Românii au devenit vânători de reduceri. Magazinele pe care le vizitează tot mai des în locul supermarketurilor clasice
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 și 22 de ani au sfârșit carbonizați după ce s-au izbit cu mașina de un cap de pod, în județul Vrancea. Alți doi pasageri s-au evacuat la timp
iamsport.ro
Patronul echipei din SuperLiga ar fi promis 8 transferuri și ”cea mai tare echipă din istoria clubului”. Edi Iordănescu, dorit ca antrenor
MediaFlux
ANAF, anunț pentru milioane de români. Ce se va întâmpla cu SPV. Adrian Nica: „Am stabilit foarte clar ceea ce ne propunem să facem”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi