Real imperial! Madrilenii au realizat scorul sferturilor de finală, în Liga Campionilor

Real Madrid a învins cu 3-0  pe Galatasaray Istanbul, iar Malaga a remizat pe teren propriu, scor 0-0, în prima manşă a ultimelor două sferturi de finală din Liga Campionilor.
Daniel Spătaru
04 apr. 2013, 05:33
Real imperial! Madrilenii au realizat scorul sferturilor de finală, în Liga Campionilor

Real Madrid a făcut un pas important spre semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins pe Galatasaray Istanbul cu scorul de 3-0 (1-0), miercuri seara, pe Santiago Bernabeu, în prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Real a deschis destul de repede scorul, prin Cristiano Ronaldo (9), din pasa lui Mesut Ozil. Galata a avut două ocazii notabile de gol, dar cei care au marcat au fost tot madrilenii, prin Karim Benzema (29), la centrarea lui Essien. Argentinianul Gonzalo Higuain a închis tabela (73), cu o lovitură de cap imparabilă la lovitura liberă executată de Xabi Alonso.

Cu această ocazie, Ronaldo a devenit golgeterul ediţiei actuale a Ligii Campionilor, cu 9 reuşite.

Galata va fi lipsită în retur de două piese de bază, fundaşul camerunez Nounkeu şi golgheterul Burak Yilmaz, ambii pentru cumul de cartonaşe galbene. Burak Yilmaz a primit galben în loc de penalty, după o intervenţie a lui Sergio Ramos asupra sa (78). Ramos va fi şi el suspendat pentru retur.

Acesta a fost primul meci în care Real Madrid nu a primit gol în Champions League, după 11 meciuri consecutive în care defensiva sa a fost penetrată.

Într-un alt meci, Malaga şi campioana Germaniei, Borussia Dortmund, au terminat la egalitate, scor 0-0.

Meciul a fost unul spectaculos, cu ocazii de ambele părţi, dar fără gol. Mario Goetze, de la oaspeţi, a avut două ocazii bune de gol în prima repriză, dar portarul Willy Caballero s-a remarcat de două ori, iar apoi internaţionalul german a tras peste poartă în repriza secundă (70). Cea mai mare ocazie a spaniolilor a fost irosită de Isco (66), însă portarul Roman Weidenfeller a respins.

În primele două sferturi de finală, Bayern Munchen – Juventus Torino 2-0 şi PSG – FC Barcelona 2-2.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Arbitrajul din România, din nou în finalele din cupele europene! UEFA a anunţat brigăzile
Capital.ro
„Perfect 10”: Nadia Comăneci și brandul francez Moreau Sport lansează prima linie de echipament sportiv sub semnătura campioanei
Playtech.ro
Orașele din România considerate cele mai „eco” din țară. Pentru ce au primit cele mai mari note în studiul european
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pentru milioane de români care merg în Grecia! O dronă încărcată cu explozibili a fost găsită pe o insulă populară
iamsport.ro
Gică Hagi, transfer interzis la o superputere a Europei: ”S-a supărat pe Valentin Ceaușescu”
MediaFlux
Moșii de vară 2026. Când pică sărbătoarea și ce tradiții se respectă în această zi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi