Real Madrid, noul lider din Primera Division

Starul portughez Cristiano Ronaldo a reuşit o "triplă" pentru Real Madrid în partida câştigată în deplasare, cu scorul de 4-0, în faţa formaţiei Malaga, sâmbătă seara în cadrul etapei a 9-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

23 oct. 2011, 07:29

Argentinianul Gonzalo Higuain a deschis scorul în minutul 11, iar apoi a ieşit la rampă atacantul lusitan, care a marcat de trei ori până la pauză, în minutele 23, 28 şi 38, potrivit Agerpres.

Graţie acestui succes, Real Madrid a urcat pe prima poziţie în clasamentul din Primera Division, profitând şi de faptul că marea sa rivală, FC Barcelona, a fost ţinută în şah pe teren propriu de FC Sevilla (0-0).

Rezultate:
Racing Santander – Espanyol Barcelona 0-1
A marcat Sergio Garcia (59)

Sporting Gijon – Getafe 2-0
Au marcat Barral (6), Castro (42)

Malaga – Real Madrid 0-4
Au marcat: Higuain (11), Cristiano Ronaldo (23, 28, 38)

FC Barcelona – FC Sevilla 0-0

Celelalte partide din campionatul spaniol se dispută duminică.
Clasament: 1.Real Madrid – 19 pct, 2.FC Barcelona – 18 pct, 3.Levante – 17 pct, 4.FC Sevilla – 16 pct, 5.FC Valencia – 14 pct etc.