Recensământ 2011: aproape 5,5 milioane de români au fost înregistraţi în primele trei zile

Un număr de 2.248.583 de locuinţe şi 5.504.148 de persoane au fost înregistrate în primele trei zile ale recensământului, conform unei informări a Institutului Naţional de Statistică, citată de MEDIAFAX.
Romania TV
23 oct. 2011, 16:23
Recensământ 2011: aproape 5,5 milioane de români au fost înregistraţi în primele trei zile

Din informaţiile operative obţinute din raportările prin SMS, informaţii centralizate de Institutul Naţional de Statistică privind ritmul de colectare a datelor statistice în teren la Recensământul Populaţiei şi Locuinţelor, în perioada 20-22 octombrie 2011, se constată că au fost recenzate un număr de 2.248.583 locuinţe, reprezentând 26.04 la sută din numărul total al locuinţelor estimate a fi recenzate şi un număr de 5.504.148 persoane (prezente, temporar absente şi plecate pe perioadă îndelungată din gospodăria din care fac parte).

În 27 de judeţe, înregistrarea datelor statistice a fost superioară mediei semnalate la nivel naţional.

Procente mai mari s-au înregistrat în: judeţul Covasna – 31,31 la sută din locuinţele estimate a fi înregistrate; judeţul Vâlcea – 30,15 la sută; judeţul Prahova – 30,10 la sută, judeţul Ialomiţa – 29,90 la sută; judeţul Braşov – 29,86 la sută.

Un ritm mai scăzut s-a înregistrat în municipiul Bucureşti – 18,14 la sută (din locuinţele estimate a fi înregistrate); judeţul Ilfov – 21,36 la sută; judeţul Constanţa – 21,43 la sută, judeţul Teleorman – 22,93 la sută, judeţul Satu-Mare – 24,35 la sută.

Recensământul populaţiei şi locuinţelor a început joi şi se va desfăşura până în 31 octombrie, iar primele date vor fi făcute publice cel târziu la sfârşitul lunii ianuarie 2012.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Cum a câştigat Dumitru Dragomir o turmă de oi la poker: “Am mai luat un măgar şi un câine!”
Capital.ro
A murit un mare român! Dan Andronic: In Memoriam – Eugen Papadima era un creier briliant, un spirit căutător, un intelectual de marcă
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
„Faceți din Putin obstacolul” – sfaturile unui diplomat american veteran pentru Zelenski înaintea întâlnirii cu Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Îl acuză direct pe Giovanni Becali că aranja meciuri și decidea ce jucători sunt convocați la națională! Cum i-ar fi influențat pe selecționeri: ”Mi-e frică, nu știu mulți oameni!”
MediaFlux
Salarii în 2026. Cât se va câștiga în România și în Europa, anul viitor
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend