Record de cazuri de coronavirus la nivel global: 400.000 într-o singură zi

La nivel global s-a înregistrat, sâmbătă, un record al cazurilor de coronavirus, în contextul în care Europa a decis noi restricţii pentru a împiedica propagarea Covid-19, relatează Reuters. Au fost raportate 400.000 de noi cazuri de COVID într-o singură zi. 
Romania TV
17 oct. 2020, 16:30
Record de cazuri de coronavirus la nivel global: 400.000 într-o singură zi

Europa a ajuns să fie în ultimele săptămâni noul epicentru al coronavirusului, cu o medie de 140.000 de cazuri pe zi în ultima săptămână. Europa are mai multe cazuri zilnice decât India, Brazilia şi SUA la un loc.

Din 100 de infecţii semnalate în lume, 34 au fost din ţări europene. Regiunea are un milion de noi cazuri la fiecare nouă zile şi a înregistrat peste 6,3 milioane de cazuri de la startul pandemiei.

Mai multe ţări europene închis şcolile şi anulează operaţiile opţionale.

America Latină a înregistrat aproximativ 27 la sută din totalul cazurilor de coronavirus, această regiune fiind urmată de Asia, America de Nord şi Europa.

În România, Grupul de Comunicare Strategică a anunţat sâmbătă, 3.952 de noi cazuri de infectare cu SARS-COV-2, numărul total al îmbolnăvirilor ajungând astfel la 178.467. În ultimele 24 de ore, s-au înregistrat şi 63 de decese, bilanţul fiind de 5.812. Un nou record s-a înregistrat la ATI- 745 de persoane sunt internate.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 2.832.679 de teste. Dintre acestea, 31.767 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.564 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.203 la cerere.

Pe teritoriul României, 18.748 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.308 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 44.154 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 46 de persoane.

Citeşte şi Nelu Tătaru, după recordul de bolnavi la ATI: Nerespectarea regulilor va duce la noi cazuri de COVID

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Scandal în campania pentru Primăria Capitalei. Candidata care condamnă femicidul, apărătoarea unui fost membru AUR acuzat de misoginism: „Știu cine sunt”
Capital.ro
Bancomatele nu pot fi desființate. Plata cu bani cash, obligatorie în magazine și farmacii. Decizie în UE
Playtech.ro
Ce înseamnă „recalculare din oficiu” și „recalculare la cerere”. Care e diferența
Adevarul
Aleksandr Dughin, ideologul Kremlinului, reacționează la planul de pace al SUA: „Ucraina va fi a noastră complet în maximum doi ani”
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea! A intrat în vigoare o nouă regulă pentru comercianți, iar cei care nu o respectă riscă amenzi usturătoare
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Noi întreruperi de curent programate în București, Ilfov și Giurgiu între 24 și 28 noiembrie. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Cristi Borcea și-a ales preferatul pentru funcția de primar al Capitalei: ”Doarme 2-3 ore pe noapte”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță 400 de lei în plus la pensie. Când ajung banii la pensionari
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume