Referendumul „Fără penali în funcţii publice” se va organiza pe 23 august. Anunţul făcut de PSD

Conducerea interimară a PSD a decis miercuri că va susţine în Parlament iniţiativa de revizuire a Constituţiei "Fără penali în funcţii publice". Din calculele social-democraţilor, referendumul se va organiza pe 23 august, a anunţat purtătorul de cuvânt al PSD, Lucian Romaşcanu.
Romania TV
08 iul. 2020, 13:49
Referendumul

Proiectul „Fără Penali în Funcţii Publice” prevede că nu pot ocupa funcții publice persoanele condamnate definitiv.

În schimb, Dan Barna, preşedintele USR, a cerut, luni, în Camera Deputaţilor, ca referendumul „Fără penali în funcţii publice” să fie organizat odată cu alegerile locale din septembrie. Motivul: PSD ar vrea ca iniţiativa să fie votată în luna august pentru că „sunt şanse să pice”.

USR vrea ca referendumul „Fără penali” să se desfăşoare în acelaşi timp cu alegerile locale. „Nu fiţi Dragnea, domnule Ciolacu!”

De asemenea, în Biroul Politic Naţional al PSD, liderii formaţiunii au reiterat intenţia de a depune o moţiune de cenzură împotriva Guvernului PNL, conform Ştiripesurse.

Când va depune PSD moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Orban. „O decizie va fi luată după data de 17 iulie”

Mai mult, PSD a mai decis că proiectul Guvernului privind carantinarea se va vota în plenul Camerei Deputaților „cel mai târziu mâine dimineață, cu modificări majore în comisia juridică”.

Dacian Cioloş a răbufnit pe Facebook: Cheloo, Cataramă şi parlamentarii PSD care fac scandal prin şaormerii nu sunt exemple de urmat

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Siyabonga Ngezana dinamitează o seară fantastică: „Nu știu dacă voi mai fi jucătorul FCSB”. Gigi Becali, acuzații grave: „Așa îl învață ei”
Capital.ro
Limită pentru plata cash. Decizie de la Uniunea Europeană. Ce se întâmplă cu numerarul din 2027
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Un suporter al FCSB, la un pas de tragedie la finalul meciului cu Feyenoord! A căzut din tribună la golul lui Tănase
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu