Refugiată din Ucraina, adăpostită la mănăstrirea Sihăstria Putnei: M-am rugat pentru Putin să devină înţelept. Îmi doresc să înceteze să ne omoare copiii în Ucraina

Irina este o ucraineancă din Harvik. Invadarea Ucrainei de către armata Rusiei a obligat-o să-şi ia copilul şi să părăsească ţara. A fugit în România împreună cu cea mai bună prietenă, cu copiii lor, şi cu soacra. S-a adăpostit la mănăstirea Sihăstria Putnei şi speră ca într-o zi să se întoarcă acasă.
Alina Costache
29 mart. 2022, 14:20
Refugiată din Ucraina, adăpostită la mănăstrirea Sihăstria Putnei: M-am rugat pentru Putin să devină înţelept. Îmi doresc să înceteze să ne omoare copiii în Ucraina

Irina a ajuns la mănăstirea Sihăstria după ce a început războiul din Ucraina. Locuia în Havrik alături de familia ei şi era profesor de limba engleză. Din cauza războiului, şi-a părăsit ţara împreună cu copiii, cu cea mai bună prietenă, care şi-a adus şi ea copiii săi, precum şi cu soacra.

Acum se adăposteşte la mănăstire în Suceava şi speră ca războiul să se încheie în curând şi să se întoarcă acasă. Soţul a rămas în Ucraina.

„Sunt sigură că mănăstirea ne-a ales pe noi. Dumnezeu ne-a ales. Dumnezeu ne-a adus aici ca să ne protejeze”, a povestit Irina, într-un interviu la BBC.

Citeşte şi: Război în Ucraina: Rusia a bombardat Nikolaev chiar în timpul negocierilor. Mutări masive de trupe

Când îi e dor de casă, de soţ, se refugiază în maşina cu care a venit în România. Mirosul de aici, lucrurile soţului îi alină dorul.

„Uneori vin în maşină doar ca să miros. E mirosul soţului meu, mirosul casei mele”, spune ucraineanca.

La mănăstire, Irina şi cei apropiaţi ei se roagă să pentru cei rămaşi în Ucraina, pentru încetarea războiului, dar şi pentru Putin „să devină înţelept”.

Citeşte şi: Război în Ucraina, ziua 34: Rusia bombardează cartierele rezidenţiale şi depozitele de combustibil din Ucraina

„Îmi doresc să înceteze să ne omoare copiii în Ucraina”, mai spune Irina.