Lovitură grea în comunitatea romă din Sibiu. Fratele lui Ioan Cioabă şi soţia, confirmată cu CORONAVIRUS, au murit

Doliu în comunitatea romă din Sibiu. Gogu Mihuțescu, fratele lui Ioan Cioabă, primul rege al romilor, și soția lui au murit în aceeași zi, la interval de câteva ore. Femeia, care avea o patologie preexistentă, și anume o boală cardiovasculară, era confirmată cu noul coronavirus, iar bărbatul, care făcea dializă, suspect.
Filip Stan
31 mart. 2020, 15:22
Lovitură grea în comunitatea romă din Sibiu. Fratele lui Ioan Cioabă şi soţia, confirmată cu CORONAVIRUS, au murit

Gogu Mihuțescu, 70 de ani, și soția lui, 68 de ani, au fost plecați, în urmă cu aproape trei săptămâni, în Turcia, iar de când s-au întors au început să aibă simptome specifice. Cei doi și-au dat ultima suflare la Spitalul Clinic Județean Sibiu.

„Soția lui este confirmată cu coronavirus, încă de sâmbătă seara. A avut coronavirus și cadrele medicale care au dus-o vineri cu salvarea sunt acum în izolare. Ea a fost intubată, am stat câteva zile, am așteptat, am crezut că își revine, dar în final a decedat. Între timp și sotul a fost internat, chiar cu o zi sau două înaintea femeii. Avea probleme medicale, făcea dializă. S-a agravat și starea lui și a murit luni. Era suspect”, a declarat Dorin Cioabă, fiul lui Ioan Cioabă şi actual rege internaţional al romilor, pentru Ora de Sibiu.

Alţi şase oameni au murit din cauza coronavirusului la Suceava. Bilanţul deceselor a ajuns la 78

Dorin Cioabă a făcut apel la autorități pentru a începe testarea de urgență a persoanelor din comunitatea de romi din Sibiu: „De aceea, vă rog să ajutați această comunitate de romi, vă rog să întreprindeți toate măsurile pentru a stopa acest focar de infecție, pentru a fi de urgență testați oamenii, pentru că le este teamă, pentru copiii lor, pentru ei. Mulți dintre aceștia, neamuri fiind, au intrat în contact”.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Careul multimilionar! Inteligența Artificială a calculat cât ar costa azi cu adevărat Nicolae Dobrin, Ilie Balaci, Gică Hagi și Adrian Mutu
Capital.ro
Bani pe lângă pensie pentru peste 400.000 de români. Cine primește indemnizații. Date de la Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP)
Playtech.ro
'Noi născuţi' sau 'nou-născuţi': cum este corect. 70% dintre români spun greşit
Adevarul
Decizia de ultim moment care l-a ținut pe un tânăr departe de incendiul de Revelion de la Crans-Montana
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Gigi Becali, criză de râs în direct la TV: ”Leșin când te aud. Zic: «Ia uite, bă, nebunul»”
MediaFlux
Mercur intră în Capricorn pe 1 ianuarie 2026. Cele trei zodii care vor fi afectate de acest eveniment astrologic
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend