Regele maneliştilor, condamnat la şapte ani de ÎNCHISOARE

Paul Iova, zis Ion Petrişor, cunoscut mai mult sub denumirea de "regele maneliştilor", şi-a aflat ieri pedeapsa într-unul din cele două dosare care privesc contrabanda cu ţigări. Tribunalul Suceava l-a condamnat la şapte ani de închisoare, dar soluţia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel. Aceeaşi pedeapsă a fost pronunţată şi în cazul lui Ioan Sava, zis Căsuţă.
Filip Stan
03 feb. 2017, 06:31
Regele maneliştilor, condamnat la şapte ani de ÎNCHISOARE

În acelaşi dosar s-au mai dat alte cinci condamnări, dintre care două cu executare. Astfel, Marius Negrea a primit 4 ani cu executare, în timp ce Gheorghe Puiu, zis „Puiu”, a primit 6 ani de închisoare. Judecătorii au pronunţat şi trei condamnări cu suspendare sub supraveghere. Este vorba de pedepse de câte 3 ani care îi privesc pe Mihai Vicovanu, zis „Mişu”, Dumitru Adrian Eftin, zis „Adi”, şi Alexandru Nagy, zis „Grasu”.

Anterior, în acelaşi dosar, alte cinci persoane au mers pe procedura simplificată şi au recunoscut faptele. La vremea respectivă s-a dat următorul verdict: Romică Botezatu – 3 ani şi 4 luni de închisoare cu executare, Gheorghe Plăcintă, zis „Ghiţă” – 3 ani cu suspendare, Cristinel Şoitu – 2 ani cu suspendare, Mihail Mihai, zis „Misha” – 2 ani cu suspendare, Gabriel Ovidiu Ghelasă – 2 ani cu suspendare.

Prejudiciul total produs statului prin afacerile ilegale cu ţigări desfăşurate pe parcursul anului 2010 depăşeşte 1,25 milioane de euro.

În paralel, instanţa i-a obligat pe cei 12 inculpaţi să achite la bugetul de stat şi prejudiciul creat, respectiv suma de 6,46 de milioane de lei.

În ceea ce-l priveşte pe „regele maneliştilor”, acesta devenise un client fidel al procurorilor Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Crimă Organizată şi Terorism (DIICOT) Suceava. Iova a fost săltat şi dus la audieri de nu mai puţin de trei ori, prima dată în 2010 şi ultima dată în 2013.

Până în prezent, Paul Iova, alias „Ion Petrişor”, a fost trimis în judecată în două dintre dosarele pe care le-a avut la Suceava, pe numele său nefiind pronunţată încă nici o soluţie judecătorească.

În celălalt dosar în care a fost trimis în judecată Paul Iova, lista inculpaţilor mai cuprinde alte 36 de persoane, printre care Constantin Nistor, alias „Copilu”, din Vicovu de Sus, George Tărâţă, zis „Cuşu”, din Vicovu de Jos, dar şi Roxana Dana Rotar, cântăreaţă de manele, cunoscută drept „Prinţesa Ardealului”, despre care anchetatorii susţineau că era amanta lui Iova şi era folosită de acesta drept paravan pentru drumurile dese la Suceava.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Starul unei echipe de Champions League din Anglia, exclus din lot pentru mesaje deocheate date unei eleve de doar 15 ani!
Capital.ro
România, în criză economică. Sorin Grindeanu critică politica financiară a Guvernului: Acesta este adevărul crud și dur despre Ilie Bolojan
Playtech.ro
Topul celor mai bune universități din România în 2026. Ministerul Educației a publicat clasamentul oficial
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Răsturnare de situație la Kremlin! Vladimir Putin, dispus să negocieze cu UE. Care este condiția Rusiei
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi