Regele Mihai şi preşedintele Băsescu, invitaţi la manifestările de Ziua Naţională de la Alba Iulia

Autorităţile din Alba i-au invitat la manifestările organizate la Alba Iulia cu ocazia Zilei Naţionale atât pe Regele Mihai, cât şi pe preşedintele Traian Băsescu, a anunţat, joi, prefectul de Alba, Ştefan Bardan.
Romania TV
03 nov. 2011, 14:20
Regele Mihai şi preşedintele Băsescu, invitaţi la manifestările de Ziua Naţională de la Alba Iulia

Ştefan Bardan a afirmat că autorităţile judeţene şi locale au început pregătirea manifestărilor care se vor desfăşura la Alba Iulia cu ocazia Zilei Naţionale a României, potrivit Mediafax.

Potrivit lui Bardan, la ultima întâlnire de lucru care a avut loc la sediul Prefecturii a fost schiţat deja un program al manifestărilor, urmând ca, după ce Guvernul va comunica bugetul alocat autorităţilor, programul să fie definitivat.

„Am văzut în ultimele zile agitaţia din presa locală a unor persoane şi partide care îşi puneau problema dacă să fie invitat fostul Rege Mihai şi cine să o facă. Le transmit pe această cale să fie liniştiţi, am transmis această invitaţie în urmă cu zece zile Majestăţii Sale şi familiei regale, cum de altfel am făcut-o în fiecare an de când sunt prefect. A fost transmisă, bineînţeles, o invitaţie şi preşedintelui României”, a spus Bardan.

Prefectul de Alba a adăugat că şi în acest an cele trei instituţii cu responsabilităţi principale în organizarea manifestărilor dedicate Zilei Naţionale a României – Instituţia Prefectului, Primăria Municipiului Alba Iulia şi Consiliul Judeţean Alba – îşi propun să organizeze manifestări „reuşite”.

„Dorim să organizăm nişte manifestări reuşite, care să fie apreciate de cetăţenii Alba Iuliei şi nu numai. Vom avea, ca în fiecare an, acţiuni şi evenimente culturale, sportive, ştiinţifice, dar şi concerte de folclor şi spectacole pentru tineri”, a afirmat prefectul.

Mai mulţi lideri PNL din Alba au exprimat, în ultimele zile, poziţii publice prin care cereau autorităţilor locale şi judeţene să-l invite pe Regele Mihai la Alba Iulia, la manifestările organizate în municipiu de 1 Decembrie.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Atac de panică la Rapid: Alex Dobre, transportat de urgenţă la spital! Atacantului i s-a făcut rău pe aeroport și nu a făcut deplasarea cu echipa la Cluj. Exclusiv
Capital.ro
A murit unul dintre cei mai cunoscuți actori din România. S-a stins în timpul filmărilor. Medicii au încercat în zadar să îl resusciteze
Playtech.ro
Constructorii auto primesc miliarde înapoi din tarife ilegale: șoferii care au plătit prețuri mai mari rămân cu paguba
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Ultimele ore din viața Aliciei, eleva ucisă pe câmp în Bihor. Mesajul care spune totul despre ea și apelul video făcut înainte de tragedie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mesajul transmis de Ioan Isaiu, cu 4 zile înainte să moară: „Urmează o injecție... Vezi mai mult
iamsport.ro
Lovitură la Tribunal pentru omul care visa să ia FCSB! Marian Ceaușescu a izbucnit: ”Șpăgarule!”
MediaFlux
Decizie pentru milioane de pensionari privind reținerile de 10%! Taxarea pensiilor mai mari de 3.000 lei la CASS a ajuns la CCR
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi