Regimul sirian şi Statul Islamic au folosit arme chimice în atacurile din Siria

Huma Rights Watch a acuzat regimul sirian şi gruparea jihadistă Stat Islamic că a folosit arme chimice în diferite atacuri.
Iulian Tudor
28 sept. 2016, 13:53
Regimul sirian şi Statul Islamic au folosit arme chimice în atacurile din Siria

Forțele guvernului sirian și jihadiști ai organizației Stat Islamic au comis noi atacuri cu arme chimice în și în jurul orașului Alep în lunile august și septembrie, potrivit organizației internaționale pentru apărarea drepturilor omului Human Rights Watch, relatează miercuri Reuters.

HRW a anunțat că două cartiere din estul orașului Alep, controlat de rebeli, al-Sukari și Zabdiya, au fost lovite pe 6 septembrie și respectiv 10 august cu butoaie cu bombe care conțineau substanțe chimice toxice. Cinci persoane, între care trei copii, au fost ucise și zeci au fost rănite, a adăugat sursa citată.

‘După fiecare atac, zeci de persoane care aveau probleme cu respirația, prezentând simptome de tuse, înroșire a pielii și ochilor și care lăcrimau au solicitat îngrijiri medicale în spitale’, potrivit HRW.

Citeşte şi Rusia vrea RĂZBOI TOTAL în Siria

Potrivit HRW, identificarea substanțelor chimice care ar fi fost folosite în atacurile de la Alep fără teste de laborator este dificilă, ‘dar semnele și simptomele semnalate de victime și de personalul medical indică faptul că forțele guvernamentale au folosit probabil clor’.

Presupusul atac chimic comis de organizația Stat Islamic a avut loc departe de orașul asediat.

Organizația pentru Interzicerea Armelor Chimice (The Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) interzice folosirea proprietăților toxice ale substanțelor chimice precum clorul cu scopul de a ucide sau răni.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Fostul fotbalist de la Real Madrid a confirmat relația cu o frumoasă influenceriță. Cine este iubita sa
Capital.ro
Proprietarii de case și apartamente sunt despăgubiți. Rețeaua electrică achită banii dacă se strică electrocasnicul. Se depune cerere în 10 zile
Playtech.ro
Pontarea în zilele libere. Cum se procedează când lucrezi de sărbătorile legale, aşa eşti răsplătit corect
Adevarul
George Burcea, la Interviurile Adevărul. Propunerile candidatului POT: De la Parlament fără gard la un număr dublu de parcări în București
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și fiul de 8 ani au fost găsiți fără suflare la câteva ore distanță, în locuri diferite. Primele ipoteze luate în calcul de anchetatori
iamsport.ro
Gică Hagi, ȘOCAT de ce a descoperit la academie: 'Este o mare problemă!'
MediaFlux
Planul secret făcut de SUA cu Rusia. Trump îi va cere Ucrainei să capituleze
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume