ANUNT IMPORTANT al ministrului Educaţiei privind anul şcolar 2014 – 2015

Ministrul Educaţiei Naţionale, Remus Pricopie, a anunţat vineri, la Constanţa, că în structura curriculară a noului an şcolar 2014-2015 nu vor fi materii noi pentru învăţământul din ciclul primar.
Romania TV
05 sept. 2014, 15:59
ANUNT IMPORTANT al ministrului Educaţiei privind anul şcolar 2014 - 2015

„Nu sunt materii noi la învăţământul primar, sunt doar materii opţionale noi şi este normal şi o să creştem numărul de opţionale nu numai pe primar, ci pe toate ciclurile. De fapt, în anii următori va trebui să avem o reaşezare în special la nivelul liceului. Cu ocazia noilor planuri cadru şi programe aprobate vom încerca să creştem numărul de opţionale pentru elevii de liceu, în special pentru clasele a XI-a şi a XII-a, pentru că este normal aşa. Elevii din aceste clase deja se orientează pentru o anumită profesie, pentru un anumit domeniu şi este normal să-i dai posibilitatea elevului, evident, în urma discuţiei cu părinţii, să se orienteze către o disciplină sau alta”, a spus Pricopie, citat de Agerpres.

Ministrul Educaţiei a afirmat că în prima zi din noul an şcolar vor putea primi noile manuale digitale doar elevii din clasele I şi a II-a ale ciclului primar.

„Dacă vorbim de manualele de la clasa a III-a până la a XII-a, nu sunt modificări, adică din păcate venim tot cu manuale vechi, unele chiar de peste 10-12 ani. Dacă vorbim de manualele pentru clasa I şi a II-a, conform procedurilor legale, suntem obligaţi să aşteptăm decizia Consiliului Naţionale pentru Soluţionarea Contestaţiilor (CNSC). Eu cred că ne apropiem de momentul la care CNSC va da verdictul. De fapt, ştiţi bine că sunt mai multe solicitări la CNSC din partea unor editori, una a fost deja respinsă, mai sunt 17 dacă nu mă înşel, care au fost conexate. Urmează o decizie a instanţei şi nu ne putem pronunţa înainte de aceasta, dar eu cred că vom merge în direcţia bună şi că vom avea manuale pe 15 septembrie, evident în format digital pentru că nu cred că-şi imaginează cineva că de astăzi până pe 15 septembrie se pot tipări sau distribui 800.000-900.000 de manuale. Dacă decizia e pozitivă atunci manualele vor putea fi încărcate pe internet imediat ce se semnează contractele”, a conchis Remus Pricopie.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Ipostază incendiară pentru fosta iubită a unui celebru sportiv. A pozat aproape goală și toți au luat-o razna
Capital.ro
Mașinile care pot fi conduse de șoferii cu permis categoria B. Limite pentru cine vrea să facă transport sau curierat
Playtech.ro
Legea care interzice cumulul pensie-salariu la stat, explicată. Regula de 85%: cine este afectat și care sunt excepțiile în 2026
Adevarul
De ce a propus Putin armistițiu cu Ucraina pe 9 mai. Reacția lui Zelenski
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Patru români, printre persoanele aflate pe nava MSC Francesca sechestrată de autoritățile din Iran. Anunțul făcut de MAE
iamsport.ro
Rădoi și-a ieșit din minți și a făcut ravagii în vestiarul FCSB: ”A dat un pumn...”. Ce îl scosese din sărite
MediaFlux
Anunțul zilei privind plata pensiilor și salariilor! Ce se întâmplă cu mica recalculare a pensiilor potrivit noului ministru al Muncii
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR