Remus Vulpescu şi Ioana Apan, acuzaţi de fapte de corupţie la Ministerul Economiei VIDEO

Acuzaţii grave la adresa mai multor funcţionari din cadrul Ministerul Economiei. Fondul Proprietatea ar fi oferit bani, vacanţe şi diverse servicii unor angajaţi. Printre aceştia s-ar afla Remus Vulpescu, consilier al ministrului Economiei şi fost şef al Oficiului pentru Privatizare, dar şi Ioana Apan, secretar general adjunct în acelaşi minister, potrivit România TV. Remus Vulpescu a negat într-o intervenţie la România TV că ar fi implicat în fapte de corupţie.
Romania TV
15 dec. 2012, 19:05
Remus Vulpescu şi Ioana Apan, acuzaţi de fapte de corupţie la Ministerul Economiei VIDEO

Procurorii au declanșat o investigație la Ministerul Economiei, deoarece există informații în legătură cu presupuse fapte de corupție. Investigațiile îi vizează pe Remus Vulpescu, consilier al ministrului Economiei și fost șef al Oficiului pentru Privatizare din Ministerul Economiei, și pe Ioana Apan, secretar general adjunct în același minister, informează România TV.

Mai precis, există informații că cei doi ar fi primit de la Fondul Proprietatea bani în conturi off-shore, că li se plăteau vacanțe și că circulau cu mașini de lux închiriate de Fondul Proprietatea. De la Fondul Proprietatea, vizați de investigație sunt managerul Fondului, Greg Konieczny, și Oana Trută. Această din urmă este reprezentantă a Fondului Proprietatea în consiliul de supraveghere al companiei Hidroelectrica. 

Fondul Proprietatea l-a propus pe Vulpescu ca reprezentant al fondului în consiliul de supraveghere al Hidrioelectrica. Practic, un fost angajat al ministerului Economiei urma să fie plătit să reprezinte Fondul Proprietatea în relația cu fostul angajator.

Remus Vulpescu a negat însă toate acuzaţiile la adresa sa.

Nu am căutat avantaje, nu am primit niciun fel de avantaje. Nu au încercat şi evident că dacă cineva ar fi încercat să-mi ofere mită aş fi refuzat, de altminteri alţii au încercat şi nu au avut succes. Relaţia mea cu Fondul Proprietatea este o relaţie corectă. De când lucrez la stat nu am fost în nicio vacanţă de niciun fel. Nu am (conturi în străinătate n.r.). Nu am primit niciun ban de nicăieri, nici în plic, nici la pungă, nici cu cardu. Nu sunt sărac, am destul şi mi-am făcut singur suma înainte să intru în administraţie. Nu am intrat ca să fur, ci ca să rezolv nişte probleme„, a declarat Remus Vulpescu, sâmbătă seară, la România TV.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Fotbalistul care va fi tată la doar 22 de ani. Mama copilului este fiica antrenorului său
Capital.ro
Pensie în străinătate în 2026. Câți bani primesc pensionarii români după 45 de ani de muncă peste hotare
Playtech.ro
Ce nu au voie să facă femeile în Grecia: Amenzile sunt de mii de euro, multe românce nici nu ştiu de restricţii
Adevarul
Masacru în SUA: opt copii uciși într-un atac armat în Louisiana. Atacatorul, împușcat mortal de poliție
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Bani în plus pentru pensie. Cum se poate obține o sumă considerabilă
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj