Renate Weber, despre ipoteza că Laura Codruţa Kovesi a pierdut şansele de a ajunge procuror şef european: Nu cred

Renate Weber, europarlamentar român, a declarat sâmbătă că Laura Codruţa Kovesi nu a pierdut din şansele de a ajunge procuror şef european şi că, dimpotrivă, "unii s-ar putea să considere (...) că are mai multe şanse, că acum este o victimă".
Romania TV
30 mart. 2019, 10:01
Renate Weber, despre ipoteza că Laura Codruţa Kovesi a pierdut şansele de a ajunge procuror şef european: Nu cred

„Nu cred. Eu cred că unii s-ar putea să considere, dimpotrivă, că are mai multe şanse, că acum este o victimă. Aşa au fost discuţiile când am asistat la prezentarea şi audierea doamnei Kovesi în Comisia LIBE şi cea de Control Bugetar, au fost colegi care s-au exprimat în sensul acesta că este de fapt o victimă a propriilor acţiuni, aşa încât nu cred că a pierdut din şanse. Vom vedea ce se va întâmpla mai departe. Nu pot face predicţii”, a declarat Weber, într-o conferinţă de presă, întrebată dacă fosta şefă a FNA a pierdut din şansele de a ajunge procuror şef european.

Europarlamentarul Renate Weber apreciază că această situaţie este una „absolut inedită”.

„Am văzut însă nişte luări de poziţie exprimate şi de liderul PPE din Parlament, dar şi de liderul ALDE din Parlament. Mărturisesc că ele m-au surprins, pentru că întotdeauna i-am văzut foarte rezervaţi când este vorba de sistemul de justiţie, în sensul în care nu ne amestecăm în ceea ce înseamnă investigaţiile şi efectuarea actului de justiţie ca atare într-o ţară. (…) Nu ai cum să intervii, să opreşti o anchetă în curs, nu este firesc. (…) Sigur că este o situaţie nemaiîntâlnită, nu contest asta. De altfel este şi pentru prima dată când avem o selecţie pentru procurorul şef al unei instituţii nou create, dar sigur că e o situaţie absolut inedită”, a afirmat Weber.

Fosta şefă a DNA, Laura Codruţa Kovesi, a fost plasată, joi, sub control judiciar de procurorii Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie (SIIJ) în dosarul în care este acuzată de abuz în serviciu, luare de mită şi mărturie mincinoasă, în legătură cu aducerea în ţară a fostului director FNI Nicolae Popa. 

Comisia Europeană, Parlamentul European, ambasadele europene la Bucureşti au reacţionat la ştirea că Laura Codruţa Kovesi a fost pusă sub control judiciar în dosarul deschis de secţia specială pentru magistraţi. Organismele europene acuză că această măsură poate pune piedici acţiunii de selectare a procurorului-şef al Parchetului European şi ameninţă cu măsuri împotriva României. 

Citește și: Comisia Europeană, Parlamentul European, ambasadele fac zid în jurul Laurei Kovesi, pusă sub control judiciar

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
Compania de stat, cu un singur angajat la birou, cere bani de la Guvernul Bolojan. Cum au tocat „aprozarele” lui Petre Daea milioane de lei
Capital.ro
Complicele lui Călin Georgescu. Cum plănuia să ia cu asalt instituțiile statului: Doar eu iau deciziile
Playtech.ro
Pot fi folosite mesajele de pe WhatsApp, Instagram sau Facebook în instanţă ca probă? Explicaţia clară a avocaţilor
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
Imaginile care fac înconjurul internetului. Cum au fost filmați Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de anunțul divorțului. Cu ochii în lacrimi, vizibil afectați: nimic nu prevestea separarea
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Stare de urgență în Republica Moldova! Decizia vine în urma atacurilor militare lansate de Rusia
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu mi-a spus”. Cum a fost exclus de la națională legendarul fotbalist român
MediaFlux
Mesaje creștine de Buna Vestire 2026. Ce poți să le transmiți prietenilor și apropiaților tăi
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj