Reportaj în Franţa: Sute de ţigani români, care locuiesc într-o fostă uzină, riscă să fie evacuaţi VIDEO

Sute de ţigani români, care trăiesc în nordul Franţei, riscă să îşi piardă adăpostul improvizat. Romii le cer francezilor un teren, în aceeaşi zonă, unde să poată trăi şi să îşi trimită copiii în continuare la şcoală. Jurnaliştii francezi au mers în tabăra de ţigani şi au realizat un reportaj special, potrivit România TV.
Romania TV
02 apr. 2014, 12:11
Reportaj în Franţa: Sute de ţigani români, care locuiesc într-o fostă uzină, riscă să fie evacuaţi VIDEO

Jurnaliştii francezi au realizat un reportaj într-o tabără de ţigani improvizată într-o uzină dezafectată.

De luni, cei 250 de ţigani care locuiesc în această uzină dezafectată din Villebon sur Yvette aşteaptă să fie daţi afară, în orice moment, după emiterea unui ordin de expulzare, de către autorităţi.

Nicolae, un ţigan cu carte, student la Drept, speră ca familiile să poată rămâne, căci copiii merg la şcolile din apropiere.

„Trăiesc aici cu familiile, cu copiii, cu părinţii, cu bunicii. Chiar dacă viaţa în Franţa este grea, în România …e şi mai rău”, a explicat acesta.

Şi Florin, de 21 de ani, un alt ţigan din acest sat, vrea să rămână în Franţa şi se plânge că acasă e şi mai rău. Pentru el, Franţa este mamă, iar România… tată!

„Pentru noi, Franţa este mama noastră. Mama care creşte şi ne hrăneşte. România este tatăl nostru, care ne-a educat, care face poliţie cu noi, este jandarmul”, a declarat Florin.

Ţiganii speră ca primăria să le dea un petic de pământ, unde să îşi impreovizeze alte barăci şi să rămână în Franţa.

DailyBusiness
Donald Trump a declarat că Africa de Sud ar trebui exclusă din G20 și că nu va participa la summitul de la Johannesburg
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
El e jucătorul de la FCSB care calcă apăsat pe urmele lui Vlad Chiricheș. Gigi Becali: „Acum am aflat și eu”
Capital.ro
ANAF schimbă regulile. Băncile transmit date despre clienți și conturi. Care va fi procesul
Playtech.ro
Codul Rutier despre drepturile șoferilor în trafic – când îți poate fi controlată mașina sau bagajale, în ce condiții
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre starea lui Horia Moculescu, la scurt timp după ce a ajuns pe secția ATI: „Problemele, din păcate, își spun cuvântul...”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Momentul când Rednic i-a luat apărarea jucătorului distrus de Mircea Lucescu: ”Lasă-l în pace!”. Motivul pentru care antrenorul ”l-a făcut pilaf în vestiar”
MediaFlux
Sute de mii de părinți din România au primit între 1.651 lei și 8.500 lei pe lună de la stat! Cât timp se acordă indemnizația
stirilekanald.ro
Un cuplu a fost surprins făcând amor într-o biserică din Italia! Preotul român i-a descoperit: „Un grav act de profanare”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai