Reporterii România TV, transmisiuni speciale din mijlocul puhoaielor. Iuliana Damian, moment ireal în direct, a căzut într-un canal! VIDEO

Situație dramatică și în localitatea Boroșneu Mare din Covasna. Oamenii sunt disperați după ce casele le-au fost înghițite de ape. Acolo s-a aflat şi Iuliana Damian, care ne-a arătat dezastrul din mijlocul puhoaielor.
Filip Stan
29 mai 2025, 22:01
Reporterii România TV, transmisiuni speciale din mijlocul puhoaielor. Iuliana Damian, moment ireal în direct, a căzut într-un canal! VIDEO

România TV este alături de telespectatori cu transmisiuni speciale din cele mai lovite localităţi de stihiile naturii. Iuliana Damian s-a aflat la Boroșneu Mare, unde 50 de locuinţe au fost inundate.

Inundațiile au afectat 201 localități până acum . Peste 500 de persoane din 12 localități au fost evacuate. Pe langa cei de la Pompieri, Jandarmi, ISU care se arunca in mijlocul stihiilor, si jurnalistii isi risca viata pentru a transmite pentru voi in direct ceea ce se intampla acolo. Pentru a va arata suferinta, deznadejdea dar si curajul si puterea pe care o au oamenii in lupta cu natura (si uneori cu nepasarea autoritatilor).
„Colegele noastre Iuliana Damian si Timeea Neagoe au fost si ele astazi in mijlocul apelor pentru a va transmite realitatea pura. Cand spun ca isi risca viata, nu am exagerat. Nicodata nu stii ce se ascunde sub apele pline de mâl, de copaci rupti, de moloz si resturi pe care apa le-a antrenat in furia sa. Iuliana astazi a mers in comuna Boroșneu Mare, Covasna si a avut ghinionul sa cada intr-o gura de canal. Slava Domnului este nevatamata si a ajuns deja si acasa si este alaturi de mine, Buna seara Iuliana. Inainte de a vorbi cu tine vreau sa vedem imaginile”, a declarat Niels Schnecker în direct la România TV

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor a actualizat avertizarea hidrologică de cod roşu pentru judeţele Harghita, Covasna, Braşov, Botoşani şi Iaşi, valabilă de joi de la prânz până vineri la ora 12.00.Alerta vizează scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, formarea de viituri rapide cu posibile efecte de inundaţii locale, precum şi creşteri semnificative ale debitelor şi nivelurilor unor cursuri de apă, cu depăşirea cotelor de apărare în anumite zone. „Apele române” avertizează că riscul de inundaţii rămâne ridicat, în condiţiile în care s-au înregistrat precipitaţii cumulate şi de 150 l/mp în patru zile.

Vremea devine și mai rea în următoarele ore! Harta avertizărilor COD ROȘU, schimbată UPDATE

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a afirmat că deşi situaţia meteorologică se ameliorează, din punct de vedere hidrologic perioada este una critică, iar multe gospodării au fost deja afectate, în judeţul Covasna. El a precizat că sunt sute de oameni care intervin în zonele inundate.

Mircea Fechet a fost întrebat, joi, într-o conferinţă de presă susţinută la Tulcea, care este ultimul bilanţ în legătură cu inundaţiile.

”Am fost ieri (miercuri – n.r.) în judeţul Covasna şi în judeţul Harghita, acolo unde situaţia era una extrem de complicată. Am vizitat inclusiv acumularea de la Săcele, acumulare ce risca să atingă gradul de umplere şi în acel context risca să pună în pericol localităţile din aval, în special localitatea Băcel din judeţul Covasna. Am discutat dimineaţă cu colegii mei din cele două judeţe şi cu reprezentanţii autorităţilor publice locale, cu prefectul. În continuare, chiar dacă situaţia meteorologică s-a ameliorat şi este în curs de ameliorare, din punct de vedere hidrologic încă trecem printr-o perioadă critică, au fost un număr însemnat de gospodării afectate deja în judeţul Covasna. Există sute de oameni pe teren care intervin cu motocompe, cu saci, fie că sunt de la Apele Române sau de la Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă, jandarmi, pompieri şi aşa mai departe”, a afirmat ministrul Mediului.

El a precizat că în localitatea Boroşneu Mare au fost făcute breşe într-un dig pentru a proteja comunitatea.   ”În comuna Boroşneu Mare s-a efectuat o breşă într-un dig pentru a proteja comunitatea. La câteva ore distanţă, s-a mai făcut o breşă, tocmai în speranţa în care nu vor fi afectate gospodăriile oamenilor. Din păcate, aceste două intervenţii nu au fost suficiente şi un număr de gospodării au fost inundate. Dacă este un lucru în legătură cu care să fim optimişti în acest moment, acela este legat de faptul că vremea se îmbunătăţeşte, nu mai plouă la fel de mult şi sperăm ca în cursul zilei de astăzi să putem să spunem că am depăşit pericolul şi nu vom mai avea noi probleme”, a declarat Mircea Fechet.

Vezi și Fenomenul meteo mai periculos ca alertele de Cod Roşu de furtuni. Alertă de la meteorologi, ce ne aşteaptă

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor a actualizat avertizarea hidrologică de Cod roşu pentru judeţele Harghita, Covasna, Braşov, Botoşani şi Iaşi, valabilă de joi de la prânz până vineri la ora 12.00. Alerta vizează scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, formarea de viituri rapide, cu posibile efecte de inundaţii locale, precum şi creşteri semnificative ale debitelor şi nivelurilor unor cursuri de apă, cu depăşirea cotelor de apărare în anumite zone.

Şi preşedintele Nicuşor Dan declară, joi, că gândurile sale se îndreaptă către familiile lovite de inundaţiile puternice care afectează localităţi din mai multe judeţe, el precizând că a cerut autorităţilor să intervină rapid, să mobilizeze toate resursele necesare şi să ia măsuri urgente pentru salvarea vieţilor oamenilor şi protejarea bunurilor. Şeful statului mai spune că este vital să investim în sisteme de avertizare timpurie, în infrastructură rezilientă şi adaptată noilor riscuri climatice, precum şi în pregătirea autorităţilor locale pentru a putea reacţiona eficient în faţa urgenţelor.

 

DailyBusiness
Guvernul anunță vouchere pentru plata facturii la electricitate pentru românii cu venituri mici. 4,5 milioane de persoane vizate
Spynews
Povestea cuplului londonez care a renunțat la carierele de succes din Marea Britanie pentru a locui pe Riviera Franceză. De ce au luat această decizie
Bzi.ro
Inna, mai mult goală la „Beach, Please”! Cât a costat ținuta cu care a înnebunit internetul! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum a accesat Selly 100.000 de euro prin PNRR pentru show-uri cu maneliști. Numele ministrului PNL care i-a aprobat finanțarea
Capital.ro
Plata în numerar va fi eliminată! Contul bancar va fi obligatoriu: Se aplică din decembrie
Playtech.ro
Ce salariu are un judecător în România în 2025 și la ce vârstă se pensionează, de fapt
DailyBusiness
Andreea Bostănică a primit un cadou de lux de 300.000 de euro. Influenceriţa are doar 20 de ani FOTO
Adevarul
Cât costă să-ți construiești o casă în regim propriu. Materialele de construcții s-au scumpit și cu 25%
wowbiz.ro
Mama Andei, tânăra ucisă și incendiată de Emil Gânj, primește amenințări halucinante de pe un cont cu numele criminalului din Mureș. Femeia se teme că va sfârși la fel ca fiica ei: „Îmi e foarte frică”
Spynews
Geanina Ilieș, dezvăluiri din culisele interviului cu Jennifer Lopez! Ce subiecte a abordat prezentatoarea în discuția cu artista
Spynews
Polițiștii au descins la casa uneia dintre fostele iubite a lui Emil Gânj, bărbatul care ar fi ucis-o pe Anda. Când l-a văzut ultima dată. Femeia se teme pentru viața ei
Evz.ro
Marele coșmar al tinerilor. O problemă care îi sufocă
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Gabriela Ruse a renunțat la inhibiții şi a postat imagini cu ea în costum de baie din vacanță
kanald.ro
O șoferiță de 72 de ani a murit într-un teribil accident rutier, în Mureș. Autoturismul condus de victimă s-a izbit violent de un TIR
Cancan.ro
Cum arată acum Kelly, adolescenta frumoasă din Salvați de Clopoțel, la 32 de ani de la terminarea serialului
Playsport.ro
Cine este omul din umbra lui Selly, co-organizator la “Beach, Please”, cu care a făcut 10 milioane de euro. George...
Capital.ro
Schimbare pentru cei care au permis de conducere și act de identitate. Trebuie să vă confirmați identitatea
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prințesa Kate Middleton a purtat, la câțiva metri de Simona Halep, o bijuterie primită cadou de la Prințul William acum 11 ani
stirilekanald.ro
Șocant! Tânără de 25 de ani a căzut de la etaj aproape dezbrăcată! Detalii cutremurătoare
Horoscop zilnic pentru toate zodiile – 13 iulie 2025. O zi de duminică plină de surprize
MediaFlux
Apare o nouă formă de ajutor financiar de la Guvern!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cea mai îngustă mașină din lume are lățime de doar 50 cm. A fost proiectată de un mecanic din Italia