Reprezentanţii Diasporei îi cer lui Klaus Iohannis să-i retragă ordinul Steaua României lui Adrian Năstase după ce i-a numit „indieni”

Tommy Tomescu, organizatorul Mitingului Diasporei din 10 august 2018, îi cere, pentru a doua oară, președintelui Klaus Iohannis retragerea ordinului Steaua României acordat fostului premier Adrian Năstase, după ce acesta i-a numit "indieni" pe românii din străinătate. 
Romania TV
04 dec. 2019, 09:29
Reprezentanţii Diasporei îi cer lui Klaus Iohannis să-i retragă ordinul Steaua României lui Adrian Năstase după ce i-a numit

„Corb/infractor la corb/infractor nu isi scoate ochii. Degeaba am fost primul care i-am cerut lui Iohannis in 2016 retragerea ordinului Steaua Romaniei pentru Adrian Nastase, ca sa nu mai fie invitat la reuniuni oficiale specimenul asta care ii facea indieni pe cei din diaspora. Asa da fanfaronul reales, cu regularitate, cate o placuta suedeza diasporei”, a scris Tommy Tomescu, pe Facebook.

Nu este prima solicitare de retragere a ordinului Steaua României pentru Adrian Năstase.

„Folosirea în sens peiorativ a termenului indian, ne arată o mentalitate de tipul sclav – stăpân. Această adresare denotă și o labilitate a persoanei care se crede stăpân, deorece până și stăpânii își protejează care le trimit miliarde de euro, dar orice este permis din perspectiva disperării care încearcă să își dovedească supremația sa. Fostul Premier alege să îi atace pe români, într-un moment în care pe teritoriul Regatului Unit sunt supuși atacurilor violente, magazinele le sunt incendiate și ar avea nevoie de susținere, doar pentru a câștiga o dispută politică”, spunea Tomescu, în 2016, când a cerut prima dată retragerea titlului.

Solicitarea organizatorului Mitingului Diasporei vine după ce Adrian Năstase a participat, duminică seară, la recepția organizată la Palatul Cotroceni cu prilejul Zilei Naționale a României.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Compania de stat unde indemnizațiile șefilor s-au dublat în 2025. Investițiile, reduse cu peste 50 de milioane lei
Capital.ro
El ar fi cel mai puternic om al țării. Băsescu, Iohannis și Nicușor Dan nu s-au atins de el: Nu trage sfori, e persoana care rezolvă tot
Playtech.ro
Ordinea în care trebuie puse ingredientele la cârnații de casă pentru un gust perfect. Regula măcelarilor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu