Restaurantele şi cafenelele din Vama Veche şi 2 Mai au fost închise, după ce a crescut numărul cazurilor de COVID-19

Restaurantele şi cafenelele din Vama Veche şi 2 Mai au fost închise, iar activităţile culturale din cele două localităţi au fost interzise, după ce a crescut numărul cazurilor de COVID-19. O măsură similară a fost luată de către autorităţi şi în privinţa localităţii Fântânele, din acelaşi motiv.
Romania TV
01 oct. 2020, 05:01
Restaurantele şi cafenelele din Vama Veche şi 2 Mai au fost închise, după ce a crescut numărul cazurilor de COVID-19

Prefectura Constanţa a transmis marţi seara, printr-un comunicat de presă, că în cadrul şedinţei Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Constanţa din data de 29 septembrie,  au fost luate măsuri de închidere a unor restaurantele şi cafenele, în două comune şi de redeschiderea a altora, în altă comună.

Se suspendă activitatea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de preparare, comercializare şi consum al produselor alimentare şi/sau băuturilor, de tip restaurante şi cafenele, în interiorul clădirilor (inclusiv hoteluri, pensiuni, alte unităţi de cazare, cu excepţia clienţilor cazaţi în hoteluri/pensiuni), de pe raza localităţilor Limanu şi Fântânele. Se închide activitatea operatorilor economici licenţiaţi în domeniul jocurilor de noroc, de pe raza localităţilor Limanu şi Fântânele. Se interzic activităţile culturale în localităţile Limanu şi Fântânele”, a transmis Prefectura Constanţa.

Măsura a fost luată ca urmare a depăşirii ratei incidenţei cumulate a cazurilor COVID-19 peste indicele de 1.5/1.000 de locuitori cele două comune.

Comuna Limanu este formată din satele 2 Mai, Vama Veche, Hagieni şi Limanu.

De asemenea, CJSU a aprobat redeschiderea restaurantelor, cafenelelor, reluarea activităţilor culturale în comuna Cuza Vodă după ce cazurile de COVID-19 au scăzut în localitate

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
„Ați stat toți 3 la șpriț?” Poveste fabuloasă la Londra cu Adi Mutu, Daniel Pancu și legendarul Robbie Williams
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Ce simbolizează masa de Paște și fiecare preparat
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fotbalistul ajuns pe străzi după ce a pierdut milioane de euro, apariție neașteptată în București! A postat un mesaj de 8 cuvinte și o imagine
MediaFlux
Rugăciunea pe care să o spui de Paște. Este grabnic ajutătoare și făcătoare de minuni
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj