Restricţii de circulaţie în Capitală pentru Marşul Normalităţii şi Marşul Diversităţii. VEZI HARTA

Sâmbătă, 20 mai, în Bucureşti se vor organiza mai multe evenimente, printre care Marşul Diversităţii şi Marşul Normalităţii, Brigada Rutieră a Capialei instituind restricţii de circulaţie pe durata desfăşurării acestor evenimente.
Alina Costache
20 mai 2017, 06:05
Restricţii de circulaţie în Capitală pentru Marşul Normalităţii şi Marşul Diversităţii. VEZI HARTA

„Marşul diversităţii”, organizat de Asociaţia Accept, care sprijină drepturile persoanelor LGBT, şi „Marşul Normalităţii”, organizat de alianţa politică BINE (Blocul Identităţii Naţionale în Europa) din care face parte şi Partidul Noua Dreaptă, ce susţine familia întemeiată pe căsătoria dintre un bărbat şi o femeie, vor avea loc sâmbătă, în intervale orare diferite, în centrul Capitalei.

 „Marşul Diversităţii”, aflat la a 13-a ediţie, va avea loc între orele 17.00 şi 19.30, pe Şoseaua Kiseleff, de la Piaţa Arcul de Triumf până la Piaţa Victoriei. „Alătură-te miilor de oameni care ies an de an în stradă să ceară drepturi egale şi vizibilitate pentru comunitatea LGBT!”, scriu organizatorii pe pagina de Facebook a evenimentului.

În ziua de 20.05.2017 se va organiza Marşul Diversităţii, traficul rutier fiind restricţionat în intervalul orar 17.00 – 19.30 pe Şos. Kiseleff de la Piaţa Arcul de Triumf până la Piaţa Victoriei şi pe străzile care acced în Şos. Kiseleff, anunţă Brigada Rutieră a Capitalei. Poliţiştii recomandă ca rută ocolitore Piaţa Arcul de Triumf – Bd. Mareşal Constantin Prezan – Piaţa Charles de Gaulle – Bd. Aviatorilor – Piaţa Victoriei, informează Mediafax.

Totodată, tot sâmbătă, se va desfăşura Marşul Normalităţii. Astfel, între orele 12.00 – 12.30, participanţii se vor aduna în Piaţa Victoriei, între orele 12.30 – 14.30, se va desfăşura un marş pe traseul Piaţa Victoriei – Bd. Lascăr Catargiu – Piaţa Romană – Bd. Magheru – Bd. Nicolae Bălcescu – Piaţa Universităţii – Bd. I.C. Brătianu – str. Halelor – Splaiul Independenţei – Aleea Dealul Mitropoliei.

Deplasarea participanţilor se va face pe banda I şi II de circulaţie, potrivit Brigăzii Rutiere de Circulaţie.

Duminică, circulaţia va fi din nou restricţionată, pentru maratonul de ciclism cross country „Prima Evadare”. Traficul va fi restricţionat pe Aleea Privighetorilor – între orele 10.00-10.10 şi Str. Vadul Moldovei şi Str. Padina – între orele 10.00-10.30.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Universitatea Craiova vrea să transfere un jucător de 1.500.000 de euro! Mihai Rotaru a pus ochii și pe fotbalistul curtat de FCSB
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 12 iunie. Cât costă benzina și motorina în marile orașe din România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Ce poți face dacă ai ajuns la vârsta de pensionare, dar nu ai suficienți ani de contribuție
Adevarul
Putin și-ar pregăti „ultima carte”: un nou atac major împotriva Ucrainei în această iarnă
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur, ”cel mai mic salariu” de la FRF: ”Am venit cu bani de acasă! Noroc că am vândut case, terenuri”
MediaFlux
Urmează scumpiri uriașe la energie, carburanți și alimente. INS: inflația ajunge la aproape 11%
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți