Reţeaua de socializare Facebook a fost AMENDATĂ pentru că şi-a urmărit utilizatorii

Comisia Națională pentru Informatică și Libertate (CNIL) din Franța a amendat marți Facebook cu 150.000 de euro pentru mai multe încălcări ale legii protecției datelor.
Filip Stan
17 mai 2017, 06:10
Reţeaua de socializare Facebook a fost AMENDATĂ pentru că şi-a urmărit utilizatorii

CNIL a acuzat Facebook Inc și Facebook Irlanda că urmăresc activitatea online a utilizatorilor fără acordul acestora și fără nicun temei legal, cu scopul de a afișa reclame personalizate.

Ca parte a unei anchete europene mai largi, desfășurate și în Belgia, Olanda, Spania și Germania, instituția franceză de protecție a datelor a identificat mai multe nereguli la Facebook. „Având în vedere numărul de contravenții (șase în total), gravitatea lor și numărul semnificativ de utilizatori din Franța (33 de milioane), suma și publicarea sancțiunii sunt justificate”, a comunicat CNIL, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Facebook anunţă măsuri împotriva falselor transmisiuni video live

În 2016, CNIL a avertizat Facebook că are la dispoziție trei luni pentru a se conforma legii franceze privind protecția datelor. Rețeaua socială ar fi trebuit să înceteze compilarea pe scară largă a datelor utilizatorilor de internet și transferul acestor date în Statele Unite.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Cristi Borcea are un rival pe măsură. Marele sportiv care dorește să-l depășească pe român: ”Vreau 10 copii”
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un apartament
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Jucătorul Rapidului, luat la mișto de colegi din cauza relației cu Diana Șucu: ”Ce cred oamenii ăștia?!”
MediaFlux
Paștele pe Frontul de Est. Armata Română a sărbătorit în tranșee
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj