Reţelele sociale, interzise copiilor sub 16 ani. Decizie radicală a guvernului

Australia va impune o vârstă minimă de 16 ani pentru accesul minorilor la rețelele sociale, a anunțat joi prim-ministrul Anthony Albanese, subliniind că guvernul său va lua măsuri împotriva companiilor de tehnologie care nu protejează utilizatorii tineri.
Mircea Filipescu
07 nov. 2024, 14:22
Reţelele sociale, interzise copiilor sub 16 ani. Decizie radicală a guvernului

„Rețelele de socializare le fac rău copiilor noștri și le cer să înceteze”, a declarat Albanese în cadrul unei conferințe la Canberra. Prim-ministrul a promis introducerea unui proiect de lege până la sfârșitul lunii, conform agenției Bloomberg.

Albanese a precizat că responsabilitatea va cădea pe umerii platformelor de social media: „Sarcina va reveni platformelor de social media să demonstreze că iau măsuri rezonabile pentru a preveni accesul. Sarcina nu va fi a părinților sau a tinerilor. Nu vor exista sancțiuni pentru utilizatori”.

În septembrie, premierul a anunțat deja planuri pentru o nouă legislație care să reglementeze accesul la rețelele sociale, însă nu a clarificat la acel moment dacă limita de vârstă va fi stabilită la 14 sau la 16 ani.

Citeşte şi: Un italian este mai bogat cu aproape un milion de euro. Primăria este obligată să-i plătească suma uriașă pentru un teren expropriat în 1975

Aceste limite de vârstă fac parte dintr-un set mai amplu de măsuri menite să reducă influența giganților din domeniul tehnologiei, pe care Albanese îi acuză de propagarea dezinformării și de impactul negativ asupra sănătății mintale a tinerilor.

Guvernul australian a subliniat că a discutat cu diverse companii de social media despre această măsură „printr-o varietate de mijloace”, fără a specifica, însă, ce platforme vor fi vizate sau ce sancțiuni vor fi impuse în caz de neconformare.

Albanese a menționat și că nu se așteaptă ca noile reguli să rezolve pe deplin problema, făcând o analogie cu restricțiile asupra alcoolului, care nu au reușit să elimine complet consumul în rândul minorilor.

Citeşte şi: Europa se resimte după victoria lui Trump. Euro, lira sterlină, industria auto și afacerile din ”tranziția verde”, în scădere

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Amendă de 6.000 de lei pentru români de Crăciun și Revelion. Interzis pentru românii care stau la bloc
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend