REŢETA ZILEI: Coşuleţe cu cartofi şi caşcaval

Perfecte ca și aperitiv pentru ocaziile deosebite sau momentele în care ai invitați, coșulețele cu cartofi și cașcaval se prepară foarte ușor și sunt de-a dreptul delicioase.
Romania TV
22 iun. 2017, 08:05
REŢETA ZILEI: Coşuleţe cu cartofi şi caşcaval

REŢETA ZILEI:

Ingrediente

1 pachet aluat pentru foietaj

250 g cașcaval

250 g smântână

100 g unt

3 ouă

6 cartofi

1 legătură ceapă verde

sare și piper

cimbru sau mărar, opțional

Mod de preparare

Bați ouăle împreuna cu ceapa tocată mărunt și smântâna. Adaugi cașcavalul ras și cartofii fierți, dați prin răzătoare. Amesteci până obții o compoziție omogenă. Condimentezi cu sare și piper, după gust.

Tai foile de plăcintă în 6 pătrățele egale. Ungi fiecare foaie cu unt topit. Așezi câte două foi în forme de brioșă sau tăvițe speciale mici. Îndoi marginile în interior. Umpli cu amestecul din cartofi și cașcaval, în mod egal. Razi deasupra extra cașcaval, dacă vrei. Dai la cuptorul preîncălzit la 180 °C, pentru 15-20 de minute. Servești cu frunze de cimbru sau mărar tocat.

Descoperă, pe clickpoftabuna.ro, şi o reţetă rapidă de lasagna!

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
”Blestemul” lui Aaron Ramsey la final? Ce s-a întâmplat cu fostul jucător de la Arsenal și Juventus în ziua în care a murit Mircea Lucescu
Capital.ro
Se dau lunar 3.168 de lei de la stat pentru tineri. Nicușor Dan a semnat decretul. Românii care vor beneficia
Playtech.ro
Ce salariu are Ciprian Ciucu. Primarul Bucureștiului crede că venitul este „o glumă proastă” raportat la responsabilități
Adevarul
CNA respinge cererea depusă de Realitatea Plus pentru rediscutarea plângerii privind retragerea licenței
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tânăr român stabilit în Italia și-a pierdut viața sub ochii prietenilor, chiar în a doua zi a Paștelui Catolic
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
UPDATE: Nume mari din fotbal au început să vină. Primele imagini de la priveghiul lui Mircea Lucescu pe Arena Națională. Mașina cu trupul neînsuflețit a ajuns la stadion FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj