Reţeta zilei (de post): Mâncare de ciuperci cu cartofi

Alegerea şi pregătirea mâncărurilor în perioada postului Crăciunului dau uneori bătăi de cap gospodinelor. RTV.net vine în ajutor şi vă propune o reţetă de post cu ciuperci şi cartofi.
Romania TV
13 dec. 2011, 09:46
Reţeta zilei (de post): Mâncare de ciuperci cu cartofi

Reţeta zile (de post): Mâncare de ciuperci cu cartofi

Ingrediente:

400 g de ciuperci

1/2 kg cartofi

100 ml ulei

4 cepe potrivite

30 g bulion

sare, piper, câţiva căţei de usturoiu după gust si pătrunjel verde

 

Prepararea:

Curătati de coajă ciupercile, cartofii si ceapa. Ciupercile tăiate în bucăţi potrivite se călesc în 50 de ml de ulei. Cealată jumătate din cantitatea de ulei se foloseşte pentru călirea cepelor tocate mărunt.

Peste ceapă se pun cartofii tăiaţi cubuleţe şi se mai călesc puţin împreună. Apoi se adaugă bulionul, piperul,  sarea şi usturoiul după gust şi se stinge totul cu apă pentru fierberea cartofilor. Se lasă la fiert cartofii si când sunt gata se pun ciupercile şi verdeaţa tocată mărunt.

DE ŞTIUT: Pătrunjelul este o plantă  bogată în vitamina A şi C, o excelentă sursă de fier, calciu, magneziu, antioxidanţi, dar şi clorofilă (substanţa care neutralizează mirosul de usturoi).

Pătrunjelul este un bun antiseptic pentru tubul digestiv, ajută la tratarea halenelor, tulburărilor menstruale, indigestiilor şi anemiei.

RTV.net vă doreşte poftă bună!

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Dawa a ieșit din aeroport uitându-se pe tabletă la Africa de Sud – Camerun: „Știu că Ngezana a luat galben!”. Foto exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii au drept de contestație. S-a dat termen de 10 zile după afișarea listei cu plățile
Playtech.ro
Nicolas Maduro a fost dus în închisoarea de care se teme orice deținut. De ce este numită „Iadul pe Pământ”
Adevarul
Trei cazuri medicale bizare care au uimit lumea: cum a rămas o tânără însărcinată doar prin sex oral
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Bobotează. Ce nu este bine să faci în această zi
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend