Reţineri după PERCHEZIŢIILE de la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” din Bucureşti

Poliţiştii specializaţi în investigarea criminalităţii economice au efectuat, marţi, 32 de percheziţii în Bucureşti şi în judeţele Prahova, Dâmboviţa şi Giurgiu într-un dosar privind atribuirea ilegală a unor contracte de achiziţii publice de către reprezentanţilor unei instituţii de învăţământ superior din Bucureşti. Descinderi ale poliştilor au avut loc şi la Universitatea de Medicină şi Farmacie "Carol Davila". În urma audierilor s-au dispus 2 controale judiciare, iar directorul tehnic si directorul general administrativ de la UMF au fost retinuti.
Romania TV
24 mart. 2015, 20:38
Reţineri după PERCHEZIŢIILE de la Universitatea de Medicină şi Farmacie

75 de poliţişti de la Direcţia de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul IGPR şi de la Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti au efectuat 32 de percheziţii pe raza judeţelor Prahova, Dâmboviţa şi Giurgiu şi în municipiul Bucureşti.

Percheziţiile s-au desfăşurat în cadrul unui dosar penal aflat sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, ce vizează reprezentanţi ai unei instituţii de învăţământ superior, din Bucureşti, bănuiţi că ar fi comis ilegalităţi cu ocazia atribuirii de contracte de achiziţii publice.

Citeşte şi Decanul Facultăţii de Medicină Bucureşti: Facultăţile UMF nu sunt implicate în niciun fel de achiziţie

Din cercetări a reieşit că reprezentanţii instituţiei de învăţământ ar fi atribuit contracte de achiziţii publice prin încredinţare directă ori prin procedura simplificată de cerere de oferte, aceloraşi operatori economici, aflaţi în cercurile lor de interese. Astfel, achiziţiile publice ar fi fost atribuite fără concurenţă şi transparenţă şi fără a fi respectat principiul eficienţei utilizării fondurilor alocate şi cel al tratamentului egal între operatorii economici.

Directorul tehnic si directorul general administrativ de la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” au fost reţinuţi.

Acţiunea a beneficiat de suportul de specialitate al S.R.I.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
”Fenta” cu repriza a doua! Andrei Vochin explică de ce succesul de la FC Botoșani nu e un miracol
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. A murit un mare pianist de jazz: O pierdere imensă
Playtech.ro
Construcţie fără autorizaţie în curte. Ce ai voie să ridici, conform legii?
Adevarul
O călugăriță a renunțat la viața din mănăstire pentru a preda yoga în bikini: „Am fost învățată că senzualitatea era un păcat”
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
INCENDIU în sectorul 6 din București! S-a emis RO-ALERT
Cancan.ro
Anunțul medicilor despre Flavia Groșan. Din păcate, veștile sunt triste
iamsport.ro
Ion Țiriac l-a văzut pe David Popovici când era copil și a rămas marcat de ceea ce a urmat: 'L-am cunoscut din întâmplare'
MediaFlux
Zona extrem de sensibilă unde un conflict NATO-Rusia poate izbucni oricând
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025